You will be redirected back to your article in seconds

Cannes Unveils Short Film Selection, and Cinefondation Program

Cannes Unveils Short Film Selection, and Cinefondation Program

With the announcement of the Cannes Film Festival’s feature film lineup coming on April 18, the festival, now in its 66th edition, has announced its short film selection and its Cinefondation program, which features student films. Full list below.

This year’s Cinefondation and Shorts Jury is presided over by Jane Campion.

THE SHORT FILMS COMPETITION

This year, the Selection Committee received 3,500 short
films, representing productions from no fewer than 132 countries.

Nine films will compete in 2013 for the Short Film Palme
d’or, to be awarded by Jane Campion, President of the Jury, at the Closing
Ceremony of the 66th Festival de Cannes on 26th May.

For the first time, a Palestinian film will take part in the
Short Films Competition.

SHORT FILMS IN COMPETITION

Ali  ASGARI

BISHTAR AZ DO SAAT

(MORE THAN TWO HOURS)

Iran

 

Mohammed  ABOU NASSER,
Ahmad ABOU NASSER

CONDOM LEAD

Palestine/Jordan

Gudmundur Arnar GUDMUNDSSON

HVALFJORDUR

(WHALE VALLEY)

 Iceland/Denmark

 

SASAKI Omoi

INSEKI TO IMPOTENCE

(THE METEORITE AND IMPOTENCE)

Japan

 

Gilles COULIER

MONT BLANC

Belgium

 

Elzbieta BENKOWSKA

OLENA

Poland

 

Annarita ZAMBRANO

OPHELIA

France

 

MOON Byounggon

SAFE

South Korea

 

Adriano VALERIO

37°4 S

France

 

THE 2013
CINÉFONDATION SELECTION:




The Cinéfondation Selection selected 18 films (14 fiction
films and 4 animated films) among the 1,550 submitted this year from 277
schools from all around the world.

By focusing on the quality of work submitted by lesser-known
institutions, the Selection is a true reflection of the diversity of film
schools. This year sees a particularly significant broadening of scope, with a
third of the schools being selected for the first time and one country – Chile
– which has never previously been selected.

The three Cinéfondation Prizes will be awarded at a ceremony
prior to the screening of the winning films on Friday 24th May in the Buñuel
Theatre.

CINEFONDATION SELECTION

Evgeny BYALO

THE NORM OF LIFE

High Courses for Scriptwriters and Film Directors

Russie / Russia

Ana CARO

THE MAGNIFICENT LION BOY

NFTS

Royaume-Uni / United Kingdom

Eliška CHYTKOVÁ

O ŠUNCE

(HAM STORY)

Tomas Bata University in Zlίn

République Tchèque / Czech Republic

Navid DANESH

DUET

Karnameh Film School

Iran

Gan DE LANGE

BABAGA

The Sam Spiegel Film & TV School

Israël / Israel

Anahita GHAZVINIZADEH

NEEDLE

The School of the Art Institute of Chicago

États-Unis / USA

Sarah HIRTT

EN ATTENDANT LE DÉGEL

(WAITING FOR THE THAW)

INSAS

Belgique / Belgium

Alejandro IGLESIAS MENDIZÁBAL

CONTRAFÁBULA DE UNA NIÑA DISECADA

(FABLE OF A BLOOD-DRAINED GIRL)

CCC

Mexico

 

Joey IZZO

STEPSISTER

San Francisco State University

USA

JOW Zhi Wei

AU-DELÀ DE L’HIVER

(After the Winter)

Le Fresnoy

France

Tudor Cristian JURGIU

ÎN ACVARIU

(In the Fishbowl)

UNATC

Romania

KIM Soo-Jin

SEON

(The Line)

Chung-Ang University

South Korea

Camila LUNA TOLEDO

ASUNCIÓN

Pontificia Universidad Católica

Chili / Chile

Jefferson MONEO

GOING SOUTH

Columbia University

États-Unis / USA

Małgorzata RŻANEK

DANSE MACABRE

Academy of Fine Arts in Warsaw

Pologne / Poland

Sebastián SCHJAER

MAÑANA TODAS LAS COSAS

(TOMORROW ALL THE THINGS)

UCINE

Argentine / Argentina

Vladilen VIERNY

EXIL

(EXILE)

La Fémis

France

Matúš VIZÁR

PANDY

(PANDAS)

FAMU

République Tchèque / Czech Republic

This Article is related to: Festivals and tagged , , ,


Your email address will not be published. Required fields are marked *