You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

Here Are The ‘Formula’ Brooklyn Film Fest Winners

Here Are The 'Formula' Brooklyn Film Fest Winners

The oldest international competitive festival in New York just completed its 17th annual run. The Brooklyn Film Festival was held May 30-June 8 in Williamsburg this year, presenting 107 films from 34 countries. “Formula” was the theme, and the prizes totaled over $50,000 in film services and products. 

Check out the list of winners below: 

GRAND CHAMELEON AWARD:

Jadrien Steele for Victoriana

  • Panavision (camera package rental)

  • Xeno lights (lighting rental)

BEST IN CATEGORY:

Narrative Feature – Jadrien Steele for Victoriana

  • AbelCine (toward any camera package rental for 7 days)

  • 7-day release at indieScreen

Documentary Feature – Nima Sarvestani for No Burqas Behind Bars

  • 7-day release at indieScreen

Narrative Short – Mauricio Osaki for My Father’s Truck

  • 7-day release at indieScreen

  • One-week usage of a film studio at Windmill Studios

Documentary Short – Anthony Simon for Third Shift

  • 7-day release at indieScreen

  • Cinecall soundtracks (music rights and/or sound services)

Animation – Uri Kranot & Michelle Kranot for Hollow Land

  • 7-day release at indieScreen

Experimental – Charles Griffin Gibson for The Meteor

  • 7-day release at indieScreen

  • Film Friends equipment rental and Mik Cribben Steadicam services

AUDIENCE AWARDS:

Documentary Feature – David Beilinson, Michael Galinsky and Suki Hawley for Who Took Johnny

Narrative Feature – Alexis Boling for Movement and Location

Narrative Short – Jacob Kindlon for Vocabulary of the Mysteries

Documentary Short – Thomas Wood for LA Miner

Animation – Rick Manlapig for Fakie

Experimental – Augusto Giachino for Third Sister

CERTIFICATES OF ACHIEVEMENT:

Best New Director – Matan Guggenheim for Paradise Cruise

  • Media Services software: The Showbiz scheduling & budgeting

Best Producer – Christophe Nick and Victor Ede  for Boy Saloum

  • Media Services software: The Showbiz scheduling & budgeting

Best Screenplay – Bodine Boling for Movement and Location

  • Media Services software: The Showbiz scheduling & budgeting

Best Cinematography – Franz Dude for My Blind Heart

  • Media Services software: The Showbiz scheduling & budgeting

Best Editing – T.J. Misny for Intimate Semaphores

  • Avid Software: Media Composer 6.5

Best Original Score – Dan Tepfer for Movement and Location

Best Actor (Female) – Rezeta Veliu for Rezeta

Best Actor (Male) – Christos Haas for My Blind Heart

BROOKLYN PRIDE AWARD:

Beyza Boyacioglu & Sebastian Diaz Aguirre for Toñita’s

Media Services software: The Showbiz scheduling & budgeting

SPIRIT AWARDS:

Narrative Feature – Fernando Frias for Rezeta

Documentary Feature – Mladen Kovacevic for Unplugged

Narrative Short – Peter Vack for Send

Documentary Short – Stephen Greenwood for Tunnel Vision

Experimental – Miriam Harris & Juliet Palner for Warsaw, January 2011

Animation – Catya Plate for Hanging By a Thread

This Article is related to: Festivals and tagged , , ,


Your email address will not be published. Required fields are marked *