You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

Annie Awards Nominees Have Landed

Annie Awards Nominees Have Landed

The Annie Awards cover 36 categories including features, commercials and the newest and 36th category, Best Character Animation in a Video Game. The winners will be announced on Saturday, January 31, 2015 at UCLA’s Royce Hall.
As expected, Best Animated Features nominations include: big leader “The Boxtrolls” (Focus Features/Laika) with 13 nominations, followed by “How to Train Your Dragon 2” (DreamWorks Animation SKG), “Big Hero 6” (Walt Disney Animation Studios) and “The LEGO Movie” (Warner Bros. Pictures), as well as “The Book of Life” (Reel FX), “The Tale of The Princess Kaguya” (GKIDS/Studio Ghibli), “Song of the Sea” (GKIDS/Cartoon Saloon) and “Cheatin'” (Plymptoons Studio).  
The jury awards honoring career achievement and exceptional contributions to animation include three Winsor McCay recipients: animators Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson for their career contributions to the art of animation. The June Foray Award goes to journalist Charles Solomon; the Ub Iwerks Award for technical advancement goes to DreamWorks Animation’s Apollo Software; and a Special Achievement Award goes to The Walt Disney Family Museum.
Full list of Annie Awards nominations below:
Production Categories
#1 Best Animated Feature
Big Hero 6
Walt Disney Animation Studios 
Cheatin’
Plymptoons Studio 
How to Train Your Dragon 2
DreamWorks Animation 
Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon 
The Book of Life
Reel FX 
The Boxtrolls

Focus Features/Laika
The LEGO Movie
Warner Bros. Pictures 
The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli 
#2 Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey
Voyager Pictures LLC 
Dawn of the Dragon Racers 

DreamWorks Animation 
How Murray Saved Christmas
Universal Television 
Polariffic
Bent Image Lab 
Toy Story That Time Forgot

Pixar Animation Studios 
#3 Best Animated Short Subject

Coda

62 George Street
Duet

Glen Keane Productions 
Feast

Walt Disney Animation Studios 
Inside Homer – The Simpsons Couch Gag (Episode #549) 
Acme Filmworks  
Me and My Moulton

National Film Board of Canada 
Silent
Creative Artists Agency 
The Dam Keeper

Tonko House LLC 
The Raven 

Moonbot Studios 
#4 Best Animated Television/Broadcast Commercial

Citizen M: “Swan Song” 
Stoopid Buddy Stoodios
Flight of the Stories 

Aardman Animations 
LEGO Batman 3: Beyond Gotham

Plastic Wax 

#5 Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children

Doc McStuffins

Disney Channel / Disney XD 
Peter Rabbit
Nickelodeon Animation Studio 
Tumble Leaf

Amazon Studios 
Wallykazam!
Nickelodeon Animation Studio 
Zack & Quack

Zodiak Kids

#6 Best Animated Television/Broadcast Production For a Children’s Audience

Adventure Time

Cartoon Network 
Gravity Falls
Disney Television Animation 
Legend of Korra
Nickelodeon Animation Studio 
Over The Garden Wall

Cartoon Network 
Wander Over Yonder

Disney Television Animation 
#7 Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Archer

FX Networks
Back To Backspace

Cartoon Network Studios 
Bob’s Burgers

Bento Box Entertainment 
Rick and Morty

Starburns Industries, Inc. 
Mike Tyson Mysteries

Warner Bros. Animation 
Regular Show 

Cartoon Network Studios 
The Simpsons

The Simpsons 
#8 Best Video Game
Forza Horizon 2
Microsoft – Turn 10 Studios
Valiant Hearts: The Great War
Ubisoft
Child of Light
Ubisoft
#9 Best Student Film

After School 
Junyi Xiao
Dead Over Heels 
Jose Matheu
El Coyote

Javier Barboza
 
Frog’s Legs
Katie Tamboer 
My Big Brother 

Jason Rayner 
Tiny Nomad

Toniko Pantoja

Achievement Categories

#10 Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production
Big Hero 6 
Walt Disney Animation Studios 
Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik
How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation 
James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer
Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation 
Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen
Penguins of Madagascar

DreamWorks Animation 
Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal
The Book of Life
Reel FX 
Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette
The Boxtrolls

Focus Features/Laika
Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida
The LEGO Movie 
Warner Bros. Pictures 
Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot

#11 Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

Edge of Tomorrow
Sony Pictures Imageworks 
Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist
Noah

Industrial Light & Magic 
Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro
The Amazing Spider-Man 2

Sony Pictures Imageworks 
Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Weta Digital 
Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond 
Transformers: Age of Extinction 

Industrial Light & Magic  
Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen
X-Men: Days of Future Past
Digital Domain 
Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins

#12 Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production
Toy Story That Time Forgot 
Pixar Animation Studios 
Don Crum
Toy Story That Time Forgot 

Pixar Animation Studios 
Carlo Vogele
Toy Story That Time Forgot  
Pixar Animation Studios 
Ken Kim
Tumble Leaf 

Amazon Studios 
Michael Granberry
Tumble Leaf
Amazon Studios 
Teresa Drilling
Wander Over Yonder 
Disney Television Animation 
Justin Nichols

#13 Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production

How to Train Your Dragon 2 

DreamWorks Animation 
Fabio Lignini
How to Train Your Dragon 2 

DreamWorks Animation 
Steven “Shaggy” Hornby
How to Train Your Dragon 2

DreamWorks Animation 
Thomas Grummt
Penguins of Madagascar

DreamWorks Animation 
Ravi Kamble
The Boxtrolls 

Focus Features/Laika
Travis Knight
The Boxtrolls

Focus Features/Laika
Malcolm Lamont
The Boxtrolls 
Focus Features 
Jason Stalman

#14 Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production

Dawn of the Planet of the Apes

Weta Digital 
Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic
Guardians of the Galaxy
Framestore 
Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Weta Digital  
Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston
#15 Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game

Assassin’s Creed Unity
Ubisoft
Mike Mennillo
Don’t Starve: Console Edition
Klei Entertainment Inc.
Child Of Light
Ubisoft
Alex Drouin

#16 Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse 

Disney Television Animation 
Andy Suriano
Wander Over Yonder 

Disney Television Animation 
Benjamin Balistreri
Welcome to the Wayne 
Nickelodeon Animation Studio 
Zac Gorman

#17 Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production

Big Hero 6

Walt Disney Animation Studios 
Shiyoon Kim, Jin Kim
Mr. Peabody & Sherman
DreamWorks Animation 
Timothy Lamb, Joe Moshier
Penguins of Madagascar
 
DreamWorks Animation 
Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa
Rio 2 

Blue Sky Studios 
Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli
Song of the Sea
 
GKIDS/Cartoon Saloon 
Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo
The Book of Life 
Reel FX  
Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Mike Smith

#18 Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production

Adventure Time
 
Cartoon Network 
Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi
Archer
 
FX Networks 
Bryan Fordney
Bob’s Burgers
 
Bento Box Entertainment 
Jennifer Coyle & Bernard Derriman
Disney Mickey Mouse 

Disney Television Animation 
Aaron Springer
Gravity Falls
 
Disney Television Animation 
Rob Renzetti
Over The Garden Wall
Cartoon Network 
Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter
The Simpsons
 
The Simpsons 
Matthew Nastuk
Wander Over Yonder 
Disney Television Animation 
David Thomas

#19 Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production

Big Hero 6
 
Walt Disney Animation Studios  
Don Hall & Chris Williams
Cheatin’
 
Plymptoons Studio 
Bill Plympton
How to Train Your Dragon 2
 
DreamWorks Animation 
Dean DeBlois
Song of the Sea
 
GKIDS/Cartoon Saloon 
Tomm Moore
The Book of Life
 
Reel FX 
Jorge R. Gutierrez
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Anthony Stacchi & Graham Annable
The LEGO Movie 
Warner Bros. Pictures 
Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director
The Tale of The Princess Kaguya
 
GKIDS/Studio Ghibli 
Isao Takahata

#20 Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse 
Disney Television Animation 
Christopher Willis
Dora and Friends: Into the City! 
Nickelodeon Animation Studio 
Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford
Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu

Jam
Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman
Marvel’s Avengers Assemble
 
Dynamic Music Partners
Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion
Tumble Leaf
 
Amazon Studios  
Nathan Barr & Lisbeth Scott

#21 Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production

Cheatin’
 
Plymptoons Studio 
Nicole Renaud, Composer
How to Train Your Dragon 2
 
DreamWorks Animation
John Powell, Jónsi
Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation  
Danny Elfman
Song of the Sea

GKIDS/Cartoon Saloon  
Bruno Coulais & Kila
The Tale of The Princess Kaguya

GKIDS/Studio Ghibli 
Joe Hisaishi
#22 Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey
 
Voyager Pictures LLC 
Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou
Disney Mickey Mouse
 
Disney Television Animation  
Joseph Holt
Mickey Shorts
 
Disney 
Narina Sokolova
The Powerpuff Girls 
Cartoon Network 
Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka
Turbo FAST 
DreamWorks Animation 
Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar
Wander Over Yonder
 
Disney Television Animation 
Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio
Zack & Quack 

Zodiak Kids 
Erez Gavish

#23 Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

Mr. Peabody & Sherman

DreamWorks Animation 
David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland
Song of the Sea 
GKIDS/Cartoon Saloon 
Adrien Merigeau
The Book of Life
 
Reel FX  
Simon Varela & Paul Sullivan
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall
The LEGO Movie
 
Warner Bros. Pictures  
Grant Freckelton

#24 Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse 
Disney Television Animation
Heiko Drengenberg
Gravity Falls 

Disney Television Animation 
Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld
Legend of Korra
Nickelodeon Animation Studio 
Joaquim Dos Santos
Star Wars Rebels
 
Disney Channel / Disney XD 
Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace
The Simpsons
 
Film Roman 
Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis
Toy Story That Time Forgot 

Pixar Animation Studios 
Louise Smythe
Wander Over Yonder 
Disney Television Animation  
Mark Ackland

#25 Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production

Big Hero 6
 
Walt Disney Animation Studios  
Marc E. Smith
How to Train Your Dragon 2
 
DreamWorks Animation  
Truong “Tron” Son Mai
Planes: Fire & Rescue
 
Disneytoon Studios 
Piero Peluso
Rio 2
 
Blue Sky Studios  
John Hurst
Rio 2

Blue Sky Studios  
Rodrigo Castro
The Boxtrolls
 
Focus Features  
Julian Nariño
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Emanuela Cozzi

#26 Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
Disney Mickey Mouse
 
Disney Television Animation 
Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma
Fairly Oddparents 
Nickelodeon Animation Studio 
Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker
Robot Chicken
 
Stoopid Buddy Stoodios 
Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd
#27 Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production
Henry & Me
 
Reveal Animation Studios 
Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi
Rio 2 

Blue Sky Studios 
Andy Garcia as the voice of Eduardo
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher
The Boxtrolls 

Focus Features/Laika 
Dee Bradley Baker as the voice of Fish
#28 Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
 
Disney Television Animation 
Darrick Bachman
The Powerpuff Girls
 
Cartoon Network 
Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata
The Simpsons
 
20th Century Fox
Rob LaZebnik
The Simpsons
20th Century Fox
Tim Long 
Toy Story That Time Forgot 
Pixar Animation Studios 
Steve Purcell

#29 Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production

Big Hero 6
 
Walt Disney Animation Studios 
Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts
How to Train Your Dragon 2
 
DreamWorks Animation 
Dean DeBlois
Song of the Sea 

GKIDS/Cartoon Saloon 
Will Collins
The Boxtrolls
 
Focus Features/Laika
Irena Brignull & Adam Pava
The Lego Movie
 
Warner Bros. Pictures 
Phil Lord & Christopher Miller

#30 Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production

Disney Mickey Mouse
 
Disney Television Animation 
Illya Owens
Dragons: Defenders of Berk
 
DreamWorks Animation Television
Ernesto Matamoros
Family Guy
 
Super 78 
Mike Elias
Toy Story That Time Forgot
 
Pixar Animation Studios 
David Suther, Bradley Furnish & David Condolora
Turbo FAST
 
DreamWorks Animation 
Todd Raleigh & Doug Vito

#31 Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production

Big Hero 6 

Walt Disney Animation Studios 
Tim Mertens
How to Train Your Dragon 2 
DreamWorks Animation 
John K. Carr
Planes: Fire & Rescue 
Disneytoon Studios 
Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway
Song of the Sea
 
GKIDS/Cartoon Saloon  
Darragh Byrne
The LEGO Movie 

Warner Bros. Pictures 
David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown

This Article is related to: Awards and tagged , , , ,