Back to IndieWire

‘The Boxtrolls,’ ‘How to Train Your Dragon 2’ & ‘The Lego Movie’ Lead Annual Annie Nominations

'The Boxtrolls,' 'How to Train Your Dragon 2' & 'The Lego Movie' Lead Annual Annie Nominations

The world of stop-motion animation might be slowly going away, but don’t tell that to Laika Studios. They received heartening news today as their picture “The Boxtrollsis the most nominated film at the 42nd Annual Annie Awards. 

With thirteen nominations including Best Animated feature, Laika’s signature film leads the pack and is followed by DreamWorks Animation’s “How To Train Your Dragon 2” which earned ten nominations. Not far behind is Disney’s “Big Hero 6” with seven nominations, Warner Bros.’ “The LEGO Movie” with six, five for 20th Century Fox’s “The Book Of Life” and three for Studio Ghibli’sThe Tale of The Princess Kaguya.

Want to know what films will be the animation frontrunners for the Academy Awards this year? The Annies are always your best bet. Full nominees below.

Best Animated Feature
“Big Hero 6”
“Cheatin’”
“How to Train Your Dragon 2”
“Song of the Sea”
“The Book of Life”
“The Boxtrolls”
“The LEGO Movie”
“The Tale of The Princess Kaguya”

Best Animated Special Production
“Cosmos: A Spacetime Odyssey”
“Dawn of the Dragon Racers”
“How Murray Saved Christmas”
“Polariffic”
“Toy Story That Time Forgot”

Best Animated Short Subject
“Coda”
“Duet”
“Feast”
“Inside Homer – The Simpsons Couch Gag (Episode #549)”
“Me and My Moulton”
“Silent”
“The Dam Keeper”
“The Raven”

Best Animated Television/Broadcast Commercial
“Citizen M: ‘Swan Song'”
“Flight of the Stories”
“LEGO Batman 3: Beyond Gotham”

Best Animated Television/Broadcast Production For Preschool Children
“Doc McStuffins”
“Peter Rabbit”
“Tumble Leaf”
“Wallykazam!”
“Zack & Quack”

Best Animated Television/Broadcast Production For a Children’s Audience
“Adventure Time”
“Gravity Falls”
“Legend of Korra”
“Over The Garden Wall”
“Wander Over Yonder”

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production
“Archer”
“Back To Backspace”
“Bob’s Burgers”
“Rick and Morty”
“Mike Tyson Mysteries”
“Regular Show”
“The Simpsons”

Best Video Game
“Forza Horizon 2”
“Valiant Hearts: The Great War”
“Child of Light”

Best Student Film
“After School”
“Dead Over Heels”
“El Coyote”
“Frog’s Legs”
“My Big Brother”
“Tiny Nomad”

Achievement Categories
Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production
“Big Hero 6”
“How to Train Your Dragon 2”
“Mr. Peabody & Sherman”
“Penguins of Madagascar”
“The Book of Life”
“The Boxtrolls”
“The LEGO Movie”


Outstanding Achievement for Animated Effects in a Live Action Production

“Edge of Tomorrow”
“Noah”
“The Amazing Spider-Man 2”
“The Hobbit: The Desolation of Smaug”
“Transformers: Age of Extinction”
“X-Men: Days of Future Past”

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Television / Broadcast Production
“Toy Story That Time Forgot,” Don Crum
“Toy Story That Time Forgot,” Carlo Vogele
“Toy Story That Time Forgot,” Ken Kim
“Tumble Leaf,” Michael Granberry
“Tumble Leaf,” Teresa Drilling
“Wander Over Yonder,” Justin Nichols

Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production
“How to Train Your Dragon 2,” Fabio Lignini
“How to Train Your Dragon 2,” Steven “Shaggy” Hornby
“How to Train Your Dragon 2,” Thomas Grummt
“Penguins of Madagascar,” Ravi Kamble
“The Boxtrolls,” Travis Knight
“The Boxtrolls,” Malcolm Lamont
“The Boxtrolls,” Jason Stalman

Outstanding Achievement for Character Animation in a Live Action Production
“Dawn of the Planet of the Apes”, Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic
“Guardians of the Galaxy,” Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby
“The Hobbit: The Desolation of Smaug,” Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston

Outstanding Achievement for Character Animation in a Video Game
“Assassin’s Creed Unity,” Mike Mennillo
“Don’t Starve: Console Edition”
“Child Of Light,” Alex Drouin

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Andy Suriano
“Wander Over Yonder,” Benjamin Balistreri
“Welcome to the Wayne,” Zac Gorman

Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production
“Big Hero 6,” Shiyoon Kim, Jin Kim
“Mr. Peabody & Sherman,” Timothy Lamb, Joe Moshier
“Penguins of Madagascar,” Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa
“Rio 2,” Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli
“Song of the Sea,” Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo
“The Book of Life,” Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez
“The Boxtrolls,” Mike Smith

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Television / Broadcast Production
“Adventure Time,” Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi
“Archer,” Bryan Fordney
“Bob’s Burgers,” Jennifer Coyle & Bernard Derriman
“Disney Mickey Mouse,” Aaron Springer
“Gravity Falls,” Rob Renzetti
“Over The Garden Wall,” Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter
“The Simpsons,” Matthew Nastuk
“Wander Over Yonder,” David Thomas

Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production
“Big Hero 6,” Don Hall & Chris Williams
“Cheatin’,” Bill Plympton
“How to Train Your Dragon 2,” Dean DeBlois
“Song of the Sea,” Tomm Moore
“The Book of Life,” Jorge R. Gutierrez
“The Boxtrolls,” Anthony Stacchi & Graham Annable
“The LEGO Movie,” Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director
“The Tale of The Princess Kaguya,” Isao Takahata

Outstanding Achievement for Music in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Christopher Willis
“Dora and Friends: Into the City!,” Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford
“Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu,” Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman
“Marvel’s Avengers Assemble,” Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion “Tumble Leaf,” Nathan Barr & Lisbeth Scott

Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production
“Cheatin’,” Nicole Renaud
“How to Train Your Dragon 2,” John Powell, Jónsi
“Mr. Peabody & Sherman,” Danny Elfman
“Song of the Sea,” Bruno Coulais & Kila
“The Tale of The Princess Kaguya,” Joe Hisaishi

Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Television / Broadcast Production
“Cosmos: A Spacetime Odyssey,” Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou “Disney Mickey Mouse,” Joseph Holt
“Mickey Shorts,” Narina Sokolova “The Powerpuff Girls,” Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka
“Turbo FAST,” Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar
“Wander Over Yonder,” Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio “Zack & Quack,” Erez Gavish


Outstanding Achievement for Production Design in an Animated Feature Production

“Mr. Peabody & Sherman,” David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland
“Song of the Sea,” Adrien Merigeau
“The Book of Life,” Simon Varela & Paul Sullivan
“The Boxtrolls,” Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall
“The LEGO Movie,” Grant Freckelton

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Heiko Drengenberg
“Gravity Falls,” Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld
“Legend of Korra,” Joaquim Dos Santos
“Star Wars Rebels,” Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace
“The Simpsons,” Louise Smythe
“Toy Story That Time Forgot” “Wander Over Yonder”

Outstanding Achievement for Storyboarding in an Animated Feature Production
“Big Hero 6,” Marc E. Smith
“How to Train Your Dragon 2,” Truong “Tron” Son Mai
“Planes: Fire & Rescue,” Piero Peluso
“Rio 2,” John Hurst
“Rio 2,” Rodrigo Castro
“The Boxtrolls,” Julian Nariño
“The Boxtrolls,” Emanuela Cozzi

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma
“Fairly Oddparents,” Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker
“Robot Chicken,” Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd

Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production
“Henry & Me,” Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi
“Rio 2,” Andy Garcia as the voice of Eduardo
“The Boxtrolls,” Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher
“The Boxtrolls,” Dee Bradley Baker as the voice of Fish

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Darrick Bachman
“The Powerpuff Girls,” Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata
“The Simpsons,” Rob LaZebnik
“The Simpsons,” Tim Long
“Toy Story That Time Forgot,” Steve Purcell

Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production
“Big Hero 6,” Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts
“How to Train Your Dragon 2,” Dean DeBlois
“Song of the Sea,” Will Collins
“The Boxtrolls,” Irena Brignull & Adam Pava
“The Lego Movie,” Phil Lord & Christopher Miller

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Television / Broadcast Production
“Disney Mickey Mouse,” Illya Owens
“Dragons: Defenders of Berk,” Ernesto Matamoros “Family Guy,” Mike Elias “Toy Story That Time Forgot,” David Suther, Bradley Furnish & David Condolora “Turbo FAST,” Todd Raleigh & Doug Vito

Outstanding Achievement for Editorial in an Animated Feature Production
“Big Hero 6,” Tim Mertens
“How to Train Your Dragon 2,” John K. Carr
“Planes: Fire & Rescue,” Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway
“Song of the Sea,” Darragh Byrne
“The LEGO Movie,” David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown

This Article is related to: News and tagged , , , , , , ,