You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

Complete List of Annie Award Winners

Complete List of Annie Award Winners

DreamWorks Animation’s How to Train Your Dragon 2 took Best Animated Feature top honors
at the 42nd Annual Annie Awards held Saturday at UCLA’s Royce Hall.

 The Best Animated Special Production was awarded to Cosmos:A Spacetime Odyssey (Voyager Pictures LLC); Best Animated Short Subject Feast (Walt Disney Animation Studios); Best Animated TV/Broadcast Commercial ‘Flight of the Stories’ (Aardman Animations); Best General Audience Animated TV/Broadcast Production for Preschool Children Tumble Leaf (Amazon Studios); Best Animated TV/Broadcast Production for Children’s Audience Gravity Falls (Disney Television Animation); Best General Audience Animated
TV/Broadcast Production The Simpsons (Gracie Films in association with 20th Century Fox Television); Best Animated Video Game Valiant Hearts: The Great War (Ubisoft);
and Best Student Film My Big Brother (Savannah College of Art and Design, Jason Rayner). 

A complete list of winners appear below.

42nd Annie
Award Recipients
(Listed in Order Presented)

Best Student Film

Jason Rayner – ‘My Big Brother’ – Savannah College of Art and
Design

 

Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Joaquim Dos Santos – ‘Legend of Korra, Venom of the Red
Lotus’
 – Nickelodeon Animation Studio

 

Storyboarding in an Animated Feature Production

Truong “Tron” Son Mai – ‘How to Train Your Dragon 2’
 –
DreamWorks Animation

 

Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

Illya Owens – ‘Disney Mickey Mouse’ – 
Disney Television
Animation

 

Editorial in an Animated Feature Production

John K. Carr – ‘How to Train Your Dragon 2’ – DreamWorks
Animation

 

Best Video Game

 ‘Valiant Hearts: The Great War’ – Ubisoft

 

Character Design in an Animated TV/Broadcast Production

Benjamin Balistreri – ‘Wander Over Yonder’
- Disney
Television Animation

 

Character Design in an Animated Feature Production

Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez – ‘The
Book of Life’ – 
Reel FX

 

Music in an Animated TV/Broadcast Production

Christopher Willis – ‘Disney Mickey Mouse’
 – Disney
Television Animation

 

Music in an Animated Feature Production

John Powell, Jónsi – ‘How to Train Your Dragon 2’ –
DreamWorks Animation

 

Animated Effects in an Animated Production

Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik
Falt, John Kosnik – ‘Big Hero 6’
- Walt Disney Animation Studios

 

Animated Effects in a Live Action Production

Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul
Waggoner, Viktor Lundqvist – ‘Edge of Tomorrow’
- Sony Pictures Imageworks

 

Best Animated Short Subject

‘Feast’ – 
Walt Disney Animation Studios

 

Character Animation in a Live Action Production

Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro
Bonora, Dejan Momcilovic – ‘Dawn of the Planet of the Apes’ – Weta Digital

 

Character Animation in a Video Game

Mike Mennillo – ‘Assassin’s Creed Unity’
- Ubisoft

 

Character Animation in an Animated Television/Broadcast
Production

Justin Nichols – ‘Wander Over Yonder’ – Disney
Television Animation

 

Character Animation in an Animated Feature Production

Fabio Lignini – ‘How to Train Your Dragon 2’ –
DreamWorks Animation

 

Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Narina Sokolova – ‘Mickey Shorts’
 – Disney

 

Production Design in an Animated Feature Production

Paul Lasaine, Tom McClure, August Hall – ‘The
Boxtrolls’
 – Focus Features/Laika

 

Best Animated Special Production

‘Cosmos: A Spacetime Odyssey’ – Voyager Pictures LLC

 

Best Animated Television/Broadcast Commercial

‘Flight of the Stories’ – Aardman Animations

 

Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production

Bill Farmer as the voice of Goofy and Grandma – ‘Disney
Mickey Mouse’ – 
Disney Television Animation

 

Voice Acting in an Animated Feature Production

Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher –
‘The Boxtrolls’ – Focus Features/Laika

           

Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Darrick Bachman – ‘Disney Mickey Mouse’ – Disney
Television Animation 

 

Writing in an Animated Feature Production

Phil Lord, Christopher Miller – ‘The LEGO Movie’ –
Warner Bros. Pictures

 

Best Animated TV/Broadcast Production For Preschool
Children

‘Tumble Leaf’ – Amazon Studios

 

Best Animated Television/Broadcast Production For a
Children’s Audience

‘Gravity Falls’
 – Disney Television Animation

 

Best General Audience Animated Television/Broadcast
Production

‘The Simpsons’ – 
Gracie Films in association with 20th
Century Fox Television

 

Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Aaron Springer – ‘Disney Mickey Mouse’
 – Disney
Television Animation 


 

Directing in an Animated Feature Production

Dean DeBlois – ‘How to Train Your Dragon 2’
 –
DreamWorks Animation

 

Best Animated Feature

‘How to Train Your Dragon 2’
 – DreamWorks Animation 

This Article is related to: Awards