You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

SF Film Fest: ‘Western,’ ‘Of Men and War’ Among Golden Gate Winners

SF Film Fest: 'Western,' 'Of Men and War' Among Golden Gate Winners

This year the Festival awarded

nearly $40,000 in prizes to emerging and established filmmakers. 

GOLDEN GATE NEW DIRECTORS PRIZE
The Golden Gate Awards New Directors jury was composed of producer and BFI Senior Production

Executive Lizzie Franke, writer and filmmaker Ryan Fleck and producer Laura Wagner.

Winner: “Sworn Virgin,” Laura Bispuri (Italy/Switzerland/Germany/Albania/Kosovo) 

GOLDEN GATE AWARDS FOR DOCUMENTARY FEATURES

The GGA Documentary feature competitions jury was comprised of filmmakers Kristine Samuelson and

Robert Greene, and journalist Susan Gerhard.

Documentary Feature Winner: “Western,” Bill Ross IV, Turner Ross (USA)

Special Jury recognition: “Of Men and War,” Laurent Bécue-Renard (France/Switzerland)

Bay Area Documentary Winner: “Very Semi-Serious,” Leah Wolchok (USA)

• Receives $5,000 cash prize

Special Jury recognition: “T-Rex,” Drea Cooper, Zackary Canepari (USA)

READ MORE: San Francisco Film Fest Highlights

GOLDEN GATE AWARDS FOR SHORT FILMS

The GGA Short Film jury consisted of filmmakers Grace Lee and Jonathan Duffy and curator Liz Keim.

Narrative Short Winner: “The Chicken,” Una Gunjak (Germany/Croatia)

• Receives $2,000 cash prize

Documentary Short Winner: “Cailleach,” Rosie Reed Hillman (Scotland) 

Animated Short Winner: “A Single Life,” Marieke Blaauw, Joris Oprins, Job Roggeveen (Netherlands)

New Visions Short Winner: “Discussion Questions,” Jonn Herschend (USA) 

Bay Area Short First Prize Winner: “The Box,” Michael I Schiller (USA)

Bay Area Short Second Prize Winner: “Time Quest,” John Dilley (USA)

GOLDEN GATE AWARD FOR FAMILY FILM

The Family Film jury consisted of Arts Education consultant Amy Balsbaugh, third grade teacher at Grattan

School Susan DesBaillets and Head of Education and Community Programs at The Walt Disney Family

Museum Hillary Lyden.

Winner: “The Story of Percival Pilts,” Janette Goodey, John Lewis (Australia/New Zealand)

Honorable Mentions: “Lava,” James Ford Murphy (USA) and “One, Two, Tree,” Yulia Aronova

GOLDEN GATE AWARD FOR YOUTH WORK

 The Youth Works jury was comprised of local high school students Diana Garcia, Ramses Mosley-Wise

and Sean Rossiter, with adult supervisor Lisa Landi, producer of Film School Shorts at KQED.

Winner: “Two and a Quarter Minutes,” Joshua Ovalle (USA) 

Honorable Mention: “The Off / Season,” Lance Oppenheim (USA)

This Article is related to: Festivals and tagged , ,