Back to IndieWire

Film Society of Lincoln Center Announces 53rd New York Film Festival Projections Lineup

Film Society of Lincoln Center Announces 53rd New York Film Festival Projections Lineup

READ MORE: Film Society of Lincoln Center Reveals 53rd New York Film Festival Convergence Series

The New York Film Festival’s Projections series is heading into its second year this October, hailing a slate of experimental and avant garde works from some of today’s most innovative filmmakers and artists. 

The Film Society of Lincoln Center has announced the complete lineup for Projections, taking place Friday, October 2 through Sunday, October 4. This year’s lineup includes 14 programs and finds a focus in providing an international selection of short, medium and feature-length works that expand upon our notions of what the moving image can do and be.

Take a look at the lineup below. 

Program #1
Friday, October 2, 2:00pm 
Friday, October 2, 9:00pm 
TRT: 82m

“Neither God nor Santa María”
Samuel M. Delgado & Helena Girón, Spain, 2015, DCP, 12m

“Something Horizontal”
Blake Williams, USA/Canada, 2015, HDCAM, 10m

“Analysis of Emotions and Vexations”
Wojciech Bakowski, Poland, 2015, digital projection, 13m

“Traces/Legacy”
Scott Stark, USA, 2015, 35mm, 9m

“Entangled / Entrelazado”
Riccardo Giacconi, Colombia/Italy, 2014, digital projection, 37m

Program #2
Friday, October 2, 4:15pm 
Saturday, October 3, 2:00pm 
TRT: 78m

“Prima Materia”
Charlotte Pryce, USA, 2015, 16mm, 3m

“Intersection”
Vincent Grenier, USA, 2015, DCP, 7m

“Port Noir”
Laura Kraning, USA, 2014, digital projection, 11m
 
“Centre of the Cyclone”
Heather Trawick, USA/Canada, 2015, 16mm, 18m

“Le Pays Dévasté” / “The Devastated Land”
Emmanuel Lefrant, France, 2015, 35mm, 12m
 
“Cathode Garden”
Janie Geiser, USA, 2015, DCP, 8m

 “Something Between Us”
Jodie Mack, USA, 2015, 16mm, 10m

“brouillard – passage 15”
Alexandre Larose, Canada, 2014, 35mm, 10m

Program #3
Friday, October 2, 6:30pm 
Saturday, October 3, 4:00pm 
TRT: 86m

“A Distant Episode”
Ben Rivers, UK/Morocco, 2015, 16mm, 18m

“In Girum Imus Nocte”
Giorgio Andreotta Calò, Italy, 2015, digital projection, 13m

“Half Human, Half Vapor”
Mike Stoltz, USA, 2015, 16mm, 11m

“Occidente”
Ana Vaz, France/Portugal, 2014, 16mm/digital projection, 15m    

“YOLO”
Ben Russell, USA/South Africa, 2015, DCP, 7m

“Ah humanity!”
Ernst Karel, Verena Paravel & Lucien Castaing-Taylor, Japan/France/USA, 2015, DCP, 22m

Program #4
Saturday, October 3, 1:00pm 
Saturday, October 3, 6:00pm 
TRT: 74m

“Hard as Opal”
Jared Buckhiester & Dani Leventhal, USA, 2015, digital projection, 29m

“Confessions”
Curt McDowell, USA, 1971, 16mm, 11 min 

“Non-Stop Beautiful Ladies”
Alee Peoples, USA, 2015, 16mm, 9m

“Mars Garden”
Lewis Klahr, USA, 2014, DCP, 5m

“The Exquisite Corpus”
Peter Tscherkassky, Austria, 2015, 35mm, 19m

Program #5
Saturday, October 3, 3:30pm 
TRT: 64m

“Soft Fiction”
Chick Strand, USA, 1979, 16mm, 54m

“Lost Note”
Saul Levine, USA, 1969/2015, 16mm, 10m

Program #6
Saturday, October 3, 5:30pm 
TRT: 63m

“Minotaur”
Nicolas Pereda, Mexico/Canada, 2015, DCP, 53m

“Vivir para Vivir” / “Live to Live”
Laida Lertxundi, USA/Spain, 2015, 16mm, 10m 

Program #7
Saturday, October 3, 7:15pm 
Sunday, October 4, 5:00pm 
TRT: 69m

“Hello”
Simon Fujiwara, Germany, 2015, digital projection, 10m

“F for Fibonacci”
Beatrice Gibson, UK, 2014, DCP, 16m

“Black Code/Code Noir”
Louis Henderson, France, 2015, DCP, 21m

“Lessons of War”
Peggy Ahwesh, USA, 2014, digital projection, 6m

“Scales in the Spectrum of Space”
Fern Silva, USA, 2015, DCP, 7m
 
“Many Thousands Gone”
Ephraim Asili, USA/Brazil, 2015, digital projection, 9m

Program #8
Sunday, October 4, 1:00pm 
TRT: 65m

“88:88”
Isiah Medina, Canada, 2014/15, DCP, 65m

Program #9
Sunday, October 4, 3:30pm 
Sunday, October 4, 7:00pm 
TRT: 76m

“Radio at Night”
James Richards, Germany/UK, 2015, digital projection, 8m

“All That Is Solid”
Louis Henderson, France/UK/Ghana, 2014, DCP, 15m

“Mad Ladders”
Michael Robinson, USA, 2015, digital projection, 9m

“Erysichthon”
Jon Rafman, Canada, 2015, digital projection, 8m

“Slow Zoom Long Pause”
Sara Magenheimer, USA, 2015, digital projection, 13m

“Hyperlinks or It Didn’t Happen”
Cécile B. Evans, UK, 2014, digital projection, 22m

Program #10
Sunday, October 4, 6:00pm 
TRT: 84m

“Santa Teresa & Other Stories”
Nelson Carlo de Los Santos Arias, Dominican Republic/Mexico/USA, 2015, DCP, 65m

“Bunte Kuh”
Ryan Ferko, Faraz Anoushahpour & Parastoo Anoushahpour, Canada, 2015, DCP, 6m

“The Everyday Ritual of Solitude Hatching Monkeys”
Basim Magdy, Egypt, 2014, digital projection, 13m

Program #11
Sunday, October 4, 8:30pm 
Sunday, October 4, 9:00pm 
TRT: 98m

“THE SKY TREMBLES AND THE EARTH IS AFRAID AND THE TWO EYES ARE NOT BROTHERS”

Ben Rivers, UK/Morocco, 2015, 35mm, 98m

AMPHITHEATER

Program A
Friday, October 2, 12:00-6:00pm, 9:00-11:00pm, Q&A 9:00pm
TRT: 38m (on loop)

“Chums from Across the Void”
Jim Finn, USA, 2015, DCP, 18m

“The Two Sights”
Katherin McInnis, USA, 2015, DCP, 4m

“A Disaster Forever”
Michael Gitlin, USA, 2015, digital projection, 16m

Program B
Saturday, October 3, 12:00-6:00pm, 9:00-11:00pm, Q&A 5:00pm
TRT: 34m (on loop)

“Terrestrial”
Calum Michel Walter, USA, 2015, digital projection, 11m

“Noite Sem Distância”
Lois Patiño, Portugal/Spain, 2015, DCP, 23m

Program C
Sunday, October 4, 12:00-6:00pm, 9:00-11:00pm, Q&A 3:00pm
TRT: 37m (on loop)

“Rabbit Season, Duck Season”
Michael Bell-Smith, USA, 2014, digital projection, 5m

“All My Love All My Love”
Hannah Black, UK, 2013-15, digital projection, 7m

“Velvet Peel 1”
Victoria Fu, 2015, USA, digital projection, 13m

“OM Rider”
Takeshi Murata, USA, 2014, digital projection, 12m

This Article is related to: Features and tagged