Back to IndieWire

Producers Guild Picks Top 10: Snubs and Surprises

Producers Guild Picks Top 10: Snubs and Surprises

As the Guild nominations come in, Hollywood insiders are seeking clues to where the Oscar race is heading. Monday’s nominees for the Editors (ACE) Awards revealed the wide breadth of possibilities this year, with narrow margins for reaching, say, a Best Picture nomination, which thanks to a weighted ballot of five entries demands that at least 300 of the 6000-strong Oscar voters put a movie at number one. That means that you feel so passionate about a given movie that you put it above your other four choices. (Best Picture Oscar nominees can number from five to ten.) 

With the Screen Actors Guild (SAG), ACE and now Producers Guild (PGA) list of ten nominations in (with the Writers Guild coming before the Oscar ballots are due on Friday and DGA nods to follow), mainstream action-dramas “Mad Max: Fury Road,” “The Martian,” “The Revenant,” “Straight Outta Compton,” “Bridge of Spies,” and “Sicario” are all vying for Best Picture Oscar slots. ACE nominee “Star Wars: The Force Awakens” and “Joy,” as well as Oscar hopefuls “Beasts of No Nation,” “The Hateful Eight,” “Trumbo,” “Room,” “Carol,” and “Creed” did not make the PGA cut. Among specialty films, Fox Searchlight’s “Brooklyn,” Open Road’s “Spotlight,” and A24’s critics’ fave “Ex Machina” landed coveted PGA slots. 

While much was made of supposed Oscar frontrunner “Spotlight” not making the ACE list, the PGA nod demonstrates support beyond the actors, directors and writers. “Spotlight” should win the often predictive SAG ensemble award, even though only Rachel McAdams landed in the individual acting categories, because the cast led by Michael Keaton and Mark Ruffalo is united in campaigning as supporting players. 

Another robust Oscar contender with a strong acting ensemble is coming up on the outside: PGA nominated comedy “The Big Short,” which is starting to look like competition for “Spotlight” as the Best Picture Oscar frontrunner. This smart assessment of the 2008 financial meltdown (based on Michael Lewis’s non-fiction bestseller) has earned a Best Ensemble nomination from SAG, as well as ACE and PGA slots; the WGA and DGA may follow. 

The animation nominees include indie Paramount pick-up “Anomalisa,” two Disney/Pixar releases (“Inside Out” and “The Good Dinosaur”), Universal/Illumination sequel “Minions,” as well as Fox/Blue Sky’s “The Peanuts Movie.” Not making the cut are Aardman’s “Shaun the Sheep,” DreamWorks’ “Home” and indie “The Prophet.” 
Winners will be announced at the PGA Awards ceremony on January 23.  

 
The 2016 Producers Guild nominated films and television programs are listed below in alphabetical order by category, along with producers’ names.  
 
The theatrical motion picture nominees are:
 
The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:
Ø  The Big Short
Producers: Brad Pitt & Dede Gardner, Jeremy Kleiner
Ø  Bridge of Spies
Producers: Steven Spielberg, Marc Platt, Kristie Macosko Krieger
Ø  Brooklyn
Producers: Finola Dwyer & Amanda Posey
Ø  Ex Machina
This film is in the process of being vetted for producer eligibility
Ø  Mad Max: Fury Road
Producers: Doug Mitchell & George Miller
Ø  The Martian
Producers: Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, Mark Huffam
Ø  The Revenant
Producers: Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent, Keith Redmon
Ø  Sicario
Producers: Basil Iwanyk, Edward L. McDonnell, Molly Smith
Ø  Spotlight
Producers: Michael Sugar & Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust
Ø  Straight Outta Compton
Producers: Ice Cube & Matt Alvarez, F. Gary Gray, Dr. Dre, Scott Bernstein
The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:
Ø  Anomalisa
Producers: Rosa Tran, Duke Johnson, Charlie Kaufman
Ø  The Good Dinosaur
Producer: Denise Ream
Ø  Inside Out
Producer: Jonas Rivera
Ø  Minions
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy
Ø  The Peanuts Movie
Producers: Craig Schulz, Michael J. Travers
The television nominees are:
 
The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:
*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series. 
 
Ø  American Crime (Season 1)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility
Ø  American Horror Story: Hotel (Season 5)
Producers: Brad Falchuk, Ryan Murphy, Brad Buecker, Tim Minear,  Jennifer Salt,  James Wong, Alexis Martin Woodall, Robert M. Williams Jr.
Ø  Fargo (Season 2)
Producers: Noah Hawley, John Cameron, Ethan Coen, Joel Coen, Warren Littlefield, Kim Todd
Ø  True Detective (Season 2)
Producers: Nic Pizzolatto, Scott Stephens, Steve Golin, Aida Rodgers
Ø  A Very Murray Christmas
This show is in the process of being vetted for producer eligibility
 
The Award for Outstanding Sports Program:
Ø  Back on Board: Greg Louganis
Ø  E:60
Ø  Hard Knocks: Training Camp with the Houston Texans
Ø  Kareem: Minority of One
Ø  Real Sports with Bryant Gumbel
 
The Award for Outstanding Digital Series:
Ø  30 for 30 Shorts
Ø  Comedians in Cars Getting Coffee
Ø  Epic Rap Battles of History
Ø  Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: Double Agent
Ø  This American Life Presents: Videos 4 U
 The Producers Guild of America previously announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations.
 
The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:
Ø  Amy
Producer: James Gay-Rees
Ø  The Hunting Ground
Producer: Amy Ziering
Ø  The Look of Silence
Producer: Signe Byrge Sørensen
Ø  Meru
Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin
Ø  Something Better to Come
Producers: Sigrid Dyekjær, Hanna Polak
 
The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:
Ø  Better Call Saul (Season 1)
Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Stewart A. Lyons, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Bob Odenkirk 
Ø  Game of Thrones (Season 5)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence
Ø  Homeland (Season 4)
Producers: Alex Gansa, Alexander Cary, Lesli Linka Glatter, Howard Gordon, Chip Johannessen, Meredith Stiehm, Patrick Harbinson, Michael Klick, Claire Danes, Lauren White
 
Ø  House of Cards (Season 3)
Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, John David Coles, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Karen Moore
 
Ø  Mad Men (Season 7B)
Producers: Matthew Weiner, Scott Hornbacher, Janet Leahy, Semi Chellas, Erin Levy, Jon Hamm, Blake McCormick, Tom Smuts
 
The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:
Ø  Inside Amy Schumer (Season 3)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility.
Ø  Modern Family (Season 6)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Megan Ganz, Elaine Ko, Kenny Schwartz, Chuck Tatham, Rick Wiener, Chris Smirnoff, Sally Young
Ø  Silicon Valley (Season 2)
Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Michael Rotenberg, Tom Lassally
Ø  Transparent (Season 1)
Producers: Jill Soloway, Andrea Sperling, Victor Hsu, Nisha Ganatra, Rick Rosenthal, Bridget Bedard
Ø  Veep (Season 4)
Producers: Armando Iannucci, Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche, Kevin Cecil, Roger Drew, Sean Gray, Ian Martin, Georgia Pritchett, David Quantick, Andy Riley, Will Smith, Bill Hill
The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:
Ø  30 for 30 (Season 6)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Bill Simmons, Erin Leyden, Andrew Billman, Marquis Daisy, Libby Geist
Ø  Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 3)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig
Ø  The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst (Season 1)
Producers: Marc Smerling, Andrew Jarecki, Jason Blum
 
Ø  Shark Tank (Season 6)
Producers: Mark Burnett, Clay Newbill, Yun Lingner, Max Swedlow, Jim Roush, Brandon Wallace, Becky Blitz, Laura Roush, Shaun Polakow, Phil Gurin
Ø  Vice (Season 3)
Producers: BJ Levin, Bill Maher, Eddy Moretti, Shane Smith, Jonah Kaplan, Tim Clancy, Ben Anderson, Shawn Killebrew
The Award for Outstanding Producer of Competition Television:
Ø  The Amazing Race (Seasons 25 and 26)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo
Ø  Dancing with the Stars (Seasons 19 and 20)
Producers: Rob Wade, Ashley Edens-Shaffer, Joe Sungkur
Ø  Project Runway (Season 13)
Producers: Jonathan Murray, Sara Rea, Desiree Gruber, Jane Cha, Heidi Klum, Tim Gunn, Teri Weideman
Ø  Top Chef (Season 12)
Producers:  Daniel Cutforth, Tom Colicchio, Chaz Gray, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Erica Ross
Ø  The Voice (Seasons 7 and 8)
Producers: Audrey Morrissey, Mark Burnett, John de Mol, Marc Jansen, Lee Metzger, Chad Hines, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly
The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:
Ø  The Colbert Report (Season 11)
Producers: Stephen T. Colbert, Tom Purcell, Jon Stewart, Meredith Bennett, Barry Julien, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin
Ø  Key & Peele (Season 4)
This show is in the process of being vetted for producer eligibility.
Ø  Last Week Tonight with John Oliver (Season 2)
Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton
Ø  Real Time with Bill Maher (Season 13)
Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Matt Wood
Ø  The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (Season 2)
Producers: Lorne Michaels, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Brian McDonald, Josh Lieb, Gavin Purcell
 
The following programs were previously announced. They were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 23rd:
 
The Award for Outstanding Children’s Program:
Ø  Doc McStuffins
Ø  The Fairly OddParents
Ø  Octonauts
Ø  Sesame Street
Ø  Teenage Mutant Ninja Turtles
Ø  Toy Story That Time Forgot

This Article is related to: Awards and tagged , , ,