Click to Skip Ad
Closing in...

BFI London Film Festival Reveals Complete Lineup; 'Beasts,' 'Rust and Bone' and 'No' Make the Cut

By Chris Pomorski | Indiewire September 5, 2012 at 1:05PM

The 56th BFI London Film Festival announced its full roster today, including 36 features in the official competition. The lineup has been divided into three sections of 12 films each, and entrants will compete under the headings of Best Film, First Feature Competition, and Documentary Competition.
0
Official Competition
 
The inaugural Official Competition line-up, recognising inspiring, inventive and distinctive filmmaking, includes four European premieres:
·         Michael Winterbottom’s  EVERYDAY
·         Sally Potter’s Ginger and Rosa
·         Deepa Mehta’s Midnight’s Children
·         Martin McDonagh’s Seven Psychopaths
 
Together with UK premieres of
·         Michel Franco’s After Lucia
·         David Ayer’s End of Watch
·         Rama  Burshtein’s Fill the Void
·         Daniele Ciprì’s It Was the Son
·         François Ozon’s In the House
·         Cate Shortland’s Lore
·         Pablo Larraín’s No
·         Jacques Audiard’s Rust and Bone
 
Titles in consideration for the First Feature Competition recognising an original and imaginative directorial debut are:
 
3 European premieres
·         Masaaki Akahori’s The Samurai that Night
·         Anand Gandhi’s Ship of Theseus
·         Barry Berk’s Sleeper’s Wake
 
and 9 UK premieres
·         Benh Zeitlin’s Beasts of the Southern Wild
·         Tom Shkolnik’s The Comedian
·         Maja Miloš’ Clip
·         Gabriela Pichler’s Eat Sleep Die
·         Sally El Hosaini’s My Brother the Devil
·         Kleber Mendonça Filho’s Neighbouring Sounds
·         Scott Graham’s Shell
·         Andrey Gryazev’s Tomorrow
·         Haifaa Al Mansour’s Wadjda
 
In the Documentary Competition category, in partnership with the Grierson Trust, recognising documentaries with integrity, originality, and social or cultural significance, the Festival is screening:
 
4 World Premieres
·         Charlie Paul’s For No Good Reason
·         Nick Ryan’s The Summit
·         Sarah Gavron’s Village at the End of the World
·         Greg Olliver’s Turned Towards the Sun
 
1 International Premiere
·         Sébastien Lifshitz’s Les Invisibles
 
4 European Premieres
·         Jay Bulger’s Beware of Mr Baker
·         Shola Lynch’s Free Angela and All Political Prisoners
·         Alex Gibney’s Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
·         Amy Berg’s West of Memphis
 
3 UK Premieres
·         Katja Gauriloff’s Canned Dreams
·         Ken Burns, David McMahon and Sarah Burns’ The Central Park Five
·         Ulises Rosell’s The Ethnographer
 
Closing the Awards section is the prize for Best British Newcomer, in partnership with Swarovski, which highlights new British talent and is presented to an emerging writer, actor, producer or director. The recipient of this prize will also receive a £5,000 bursary, courtesy of Swarovski.
 
This year’s nominees are:
 
1.    Rowan Athale – director/screenwriter Wasteland
2.    Sally El Hosaini – director/screenwriter My Brother the Devil
3.    Fady Elsayed – actor My Brother the Devil
4.    Scott Graham – director/screenwriter Shell
5.    Eloise Laurence – actor Broken
6.    Rufus Norris – director Broken
7.    Chloe Pirrie actor Shell
8.    Tom Shkolnik – director/screenwriter The Comedian
Official Competition
 
The inaugural Official Competition line-up, recognising inspiring, inventive and distinctive filmmaking, includes four European premieres:
·         Michael Winterbottom’s  EVERYDAY
·         Sally Potter’s Ginger and Rosa
·         Deepa Mehta’s Midnight’s Children
·         Martin McDonagh’s Seven Psychopaths
 
Together with UK premieres of
·         Michel Franco’s After Lucia
·         David Ayer’s End of Watch
·         Rama  Burshtein’s Fill the Void
·         Daniele Ciprì’s It Was the Son
·         François Ozon’s In the House
·         Cate Shortland’s Lore
·         Pablo Larraín’s No
·         Jacques Audiard’s Rust and Bone
 
Titles in consideration for the First Feature Competition recognising an original and imaginative directorial debut are:
 
3 European premieres
·         Masaaki Akahori’s The Samurai that Night
·         Anand Gandhi’s Ship of Theseus
·         Barry Berk’s Sleeper’s Wake
 
and 9 UK premieres
·         Benh Zeitlin’s Beasts of the Southern Wild
·         Tom Shkolnik’s The Comedian
·         Maja Miloš’ Clip
·         Gabriela Pichler’s Eat Sleep Die
·         Sally El Hosaini’s My Brother the Devil
·         Kleber Mendonça Filho’s Neighbouring Sounds
·         Scott Graham’s Shell
·         Andrey Gryazev’s Tomorrow
·         Haifaa Al Mansour’s Wadjda
 
In the Documentary Competition category, in partnership with the Grierson Trust, recognising documentaries with integrity, originality, and social or cultural significance, the Festival is screening:
 
4 World Premieres
·         Charlie Paul’s For No Good Reason
·         Nick Ryan’s The Summit
·         Sarah Gavron’s Village at the End of the World
·         Greg Olliver’s Turned Towards the Sun
 
1 International Premiere
·         Sébastien Lifshitz’s Les Invisibles
 
4 European Premieres
·         Jay Bulger’s Beware of Mr Baker
·         Shola Lynch’s Free Angela and All Political Prisoners
·         Alex Gibney’s Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
·         Amy Berg’s West of Memphis
 
3 UK Premieres
·         Katja Gauriloff’s Canned Dreams
·         Ken Burns, David McMahon and Sarah Burns’ The Central Park Five
·         Ulises Rosell’s The Ethnographer
 
Closing the Awards section is the prize for Best British Newcomer, in partnership with Swarovski, which highlights new British talent and is presented to an emerging writer, actor, producer or director. The recipient of this prize will also receive a £5,000 bursary, courtesy of Swarovski.
 
This year’s nominees are:
 
1.    Rowan Athale – director/screenwriter Wasteland
2.    Sally El Hosaini – director/screenwriter My Brother the Devil
3.    Fady Elsayed – actor My Brother the Devil
4.    Scott Graham – director/screenwriter Shell
5.    Eloise Laurence – actor Broken
6.    Rufus Norris – director Broken
7.    Chloe Pirrie actor Shell
8.    Tom Shkolnik – director/screenwriter The Comedian

This article is related to: BFI London Film Festival





Win The Complete Twin Peaks on Blu-ray from Indiewire! in Indiewire's Hangs on LockerDome


SnagFilms

Watch Over 10,000 Free Movies!

We the Economy: Supply and Dance, Man!

Why is the law of supply and demand so powerful? In this whimsical tale, our friendly narrator guides bored students Jonathan and Kristin through a microeconomic musical extravaganza.

More