Click to Skip Ad
Closing in...

Duvall's "Apostle" Nabs Most Nominations for 13th Independent Spirit Awards

Indiewire By Indiewire | Indiewire January 9, 1998 at 2:0AM

Awards
0

Awards

by Eugene Hernandez



The nominees for the 13th annual Independent Spirit Awards were announced
at an IFP/West reception in Los Angeles last night and Robert Duvall's "The
Apostle
" received the most nominations of the night, with six (Best
Feature, Best Director, Best Screenplay, Best Male Lead, and two for Best
Supporting Female). A record 146 films were submitted for consideration,
with nominations determined by an eleven member committee of individuals
from the independent film community.


Victor Nunez' "Ulee's Gold," Miguel Arteta's "Star Maps" and "Boogie
Nights
" director Paul Thomas Anderson's "Hard Eight" received five nods
each. The two nominations for Kasi Lemmons' "Eve's Bayou" were met with
tremendous applause; the popular film has earned over $13 million at the
box office. The nominations marked two of four received by Trimark.
Distributor Sony Pictures Classics took the most nominations, earning 10,
between five films ("Afterglow," "In The Company of Men," "The Myth of
Fingerprints
," "subUrbia," and "Waiting for Guffman.").


One the surprises of the evening was the nomination of "Loved," for Best
Feature. The film, which stars Robin Wright Penn, William Hurt and Amy
Madigan has yet to secure distribution. Penn and Madigan were also
nominated in the Best Female Lead and Best Supporting Female categories
respectively. Additionally, three films which are being self-distributed
received nominations: Daniel J. Harris' "The Bible and Gun Club" garnered
three nominations (for Best First Feature, Best Cinematography, and Best
First Screenplay). "Habit" by Larry Fessenden, who received the "Someone
to Watch
" honor at 1997's Spirit Awards, received two nominations (Best
Director and Best Cinematography). Ash's "Bang" received a single
nomination, for Best Debut Performance by Darliong Narita.


Among the eligibility requirements are that films must have shown at a
commercial theater during 1997 or have played at one of six film festivals
(New York, Seattle, Sundance, Telluride, Toronto or New Directors/New
Films). The complete membership of the IFP organizations nationwide are
eligible to vote for the winners.


The complete list of nominees follows:


BEST FEATURE (Award given to the Producer):

"The Apostle," Producer: Rob Carliner

"Chasing Amy," Producer: Scott Mosier

"Loved," Producer: Philippe Caland

"Ulee's Gold," Producers: Sam Gowan & Peter Saraf

"Waiting for Guffman," Producer: Karen Murphy


BEST FIRST FEATURE (Award given to the director & producer):

"The Bible and Gun Club," Director/Producer: Daniel J. Harris

"Eve's Bayou," Director: Kasi Lemmons, Producers: Caldecot Chubb & Samuel
L. Jackson

"Hard Eight," Director: Paul Thomas Anderson, Producers: Robert Jones &
John Lyons

"In the Company of Men," Director: Neil LaBute, Producers: Mark Archer &
Stephen Pevner

"Star Maps," Director: Miguel Arteta, Producer: Matthew Greenfield


BEST DIRECTOR:

Robert Duvall, "The Apostle"

Larry Fessenden, "Habit"

Victor Nunez, "Ulee's Gold"

Paul Schrader, "Touch"

Wim Wenders, "The End of Violence"


BEST DEBUT PERFORMANCE (Given to actors making their first appearance in a
feature film):

Tyrone Burton, Eddie Cutanda, and Phuong Duong, "Squeeze"

Aaron Eckhart, "In the Company of Men"

Lysa Flores, "Star Maps"

Darling Narita, "Bang"

Douglas Spain, "Star Maps"


BEST FEMALE LEAD:

Julie Christie, "Afterglow"

Stacy Edwards, "In the Company of Men"

Alison Folland, "All Over Me"

Lisa Harrow, "Sunday"

Robin Wright Penn, "Loved"


BEST SUPPORTING FEMALE:

Farrah Fawcett, "The Apostle"

Amy Madigan, "Loved"

Debbi Morgan, "Eve's Bayou"

Miranda Richardson, "The Apostle"

Patricia Richardson, "Ulee's Gold"


BEST MALE LEAD:

Robert Duvall, "The Apostle"

Peter Fonda, "Ulee's Gold"

Christopher Guest, "Waiting for Guffman"

Philip Baker Hall, "Hard Eight"

John Turturro, "Box of Moonlight"


BEST SUPPORTING MALE:

Efrain Figueroa, "Star Maps"

Samuel L. Jackson, "Hard Eight"

Jason Lee, "Chasing Amy"

Ajay Naidu, "SubUrbia"

Roy Scheider, "The Myth of Fingerprints"


BEST SCREENPLAY:

Robert Duvall, "The Apostle"

Kevin Smith, "Chasing Amy"

Paul Schrader, "Touch"

Victor Nunez, "Ulee's Gold"

Christopher Guest & Eugene Levy, "Waiting for Guffman"


BEST FIRST SCREENPLAY:

Daniel J. Harris, "The Bible and Gun Club"

Steven S. Schwartz, "Critical Care"

Paul Thomas Anderson, "Hard Eight"

Neil LaBute, "In the Company of Men"

Miguel Arteta, "Star Maps"


BEST CINEMATOGRAPHER:

Michael Barrow & John Foster, "Sunday"

Frank DeMarco, "Habit"

Robert Elswit, "Hard Eight"

Decian Quinn, "Kama Sutra"

Alex Vendler, "The Bible and Gun Club"


BEST FOREIGN FILM (Award given to the Director):

"The Sweet Hereafter," Director: Atom Egoyan

"Happy Together," Director: Wong Kar-Wai

"Nenette et Boni," Director: Claire Denis

"Mouth to Mouth" ("Boca a Boca"), Director: Manuel Gomez Pereira

"Underground," Director: Emir Kusturica


[Los Angeles-based indieWIRE Contributing Editor Tom Cunha contributed to
this report.]