Celebrating 17 Years of Film.Biz.Fans.
by Indiewire
December 16, 2004 2:00 AM
0 Comments
  • |

Short Film Lineup Set for 2005 Slamdance Film Festival

Short Film Lineup Set for 2005 Slamdance Film Festival

by Eugene Hernandez









Slamdance's headquarters outside the Treasure Mountain Inn on upper Main Street in Park City. Photo by Brian Brooks

More than 50 short films have been picked to screen at the 2005 Slamdance Film Festival next month. In announcing the short film roster for the upcoming fest organizers noted that this year marks the first time that the event will have a dedicated short film grand jury, and the event will present its first-ever animated jury award.

"Our 2005 short film slate is as eclectic, outstanding and original as festival audiences have come to except. This year's shorts represent work from 11 countries," said director of Programming/Filmmaker Relations Sarah Diamond. "We're very excited that due to the acquisition of a second venue on Park City's Main Street, we've been able to double the number of screenings for each film."

This year, Slamdance will again present $99 Specials, as well as the new On-The-Fly filmmaker program to create docs based on a word that is drawn out of hat. Organizers said in an announcement, "These programs are designed to expose the creative filmmaking element in all its raw glory once stripped of the luxuries of time and money."

A complete list of Slamdance short follows (information provided by the festival):

COMPETITION SHORT NARRATIVE FILMS:

"Wrong Way Up," directed by Gabriel Hardman (USA)

"Foxy and the Weight Of the World," directed by David Zellner (USA)

"Twitch," directed by Leah Meyerhoff (USA)

"Dream Catcher," directed by Dessislava Stoycheva (Bulgaria)

"Cushion," directed by Alexander Rojas (USA)

"Splintered," directed by Peter Templeman (Australia)

"Lower East Side Stories: Sofia," directed by Liselle Mei (USA)

"Blake's Junction 7," directed by Ben Gregor (UK)

"La Cabra," directed by Miller Koepenick (USA)

"Sonntag im August" (Sunday in August), directed by Marc Meyer (Germany)

"Worms," directed by Kori Bundi (USA)

COMPETITION SHORT DOCUMENTARY FILMS:

"Birdlings Two," directed by Davina Pardo (USA/Canada)

"101," directed by Matt Ogens (USA)

"Mujaan," directed by Christopher McKee (USA)

"Stranger: Bernie Worrell on Earth," directed by Philip Di Fiore (USA)

"Run to Jays: Tournament Of Champions," directed by Brett Spackman (USA)

"Drummer Wanted," directed by Mark Woollen & Myles Bender (USA)

COMPETITION ANIMATED SHORTS:

"Days That Were Filled With Sense by Fear," directed by László Csáki (Hungary)

"Patricia Grey," directed by Fear Anne Koizumi (Canada)

"Still I Remain," directed by Tom Gibbons (USA)

"The Guilt Trip," directed by Lisa Barcy (USA)

"Sheol," directed by Rubén Möller (Canada)

"Egg," directed by Benh Zeitlin (USA)

GALLERY SHORTS:

"Below the Break," directed by Melissa Henry Pratt (USA)

"Mulberry Commons," directed by Michael Lucid & Amanda Barrett (USA)

"Afternoon," directed by Kim Spurlock (USA)

"Oil and Water," directed by Corwin Fergus (USA)

"Santiago," directed by David McLain & Jerome Thelia (USA)

"La Vie D'un Chien," directed by John Harden (USA)

"Sex and Coffee," directed by Lee Isaac Chung (USA)

"The General," directed by Sietske Tjallingii (Holland)

"Don't Fence Me In," directed by Ruth Gumnit (USA)

"Goodbye, Cruel World," directed by Vito Rocco (UK)

"Magda," directed by Chel White (Canada)

"Armadillo," directed by Cayetana Vidal (Argentina)

"Dambo," directed by Teruhito Noji & Yosuke Takeuchi (Japan)

"Tempo Rubato," directed by Phil Docken (USA)

"The Keep," directed by Amy Harrison (USA)

"Neighbors," directed by John Rose (USA)

"Lawn," directed by Monteith McCollum (USA)

"Never Even," directed by Jan Schomburg (Germany)

"What Grown Ups Know," directed by Jonathan Wald (Australia)

"Pony Under a Painted Sky," directed by Bill Hallinan (USA)

"Letters of Service," directed by Duncan Wellaway (UK)

"Man Feel Pain," directed by Dylan Akio Smith (Canada)

"Winter Sea," directed by Erika Tasini (USA)

SPECIAL SCREENING SHORT:

"Sidewalk Gallery," directed by Doug Pray (USA)

MIDNIGHT SCREENING SHORT:

"The Carpenter and His Clumsy Wife," directed by Peter Foott (Ireland)

ANARCHY SHORTS:

"Fish," directed by Kim Spurlock (USA)

"Food for Thought," directed by Richard Turke (USA)

"Peeps," directed by Mariah Garnett & Molly Schiot (USA)

"Tascam 224," directed by Luke Lamborn (USA)

"Coil," directed by Dimitrios Pouliotis (Australia)

"Awkward," directed by Cesar Kuriyama (USA)

"Claude: A Symphony Of Horror," directed by Matthew Gray Gubler (USA)

"Milton is a Shitbag," directed by Courtney Davis (USA)

"Elegy," directed by Nadine Takvorian (USA)

You might also like:

0 Comments