Celebrating 17 Years of Film.Biz.Fans.
by Peter Knegt
November 5, 2009 10:00 AM
1 Comment
  • |

"The Cove" Leads Cinema Eye Honors Nominees

A scene from Louie Psihoyos' "The Cove." Image courtesy of Roadside Attractions.

Louie Psihoyos' "The Cove," received a record-tying seven Cinema Eye Honors nominations today when they were announced at the Sheffield International Documentary Festival in the UK. The film - about dolphin hunts in Japan - won dozens of prizes on the festival circuit this year, include Sundance's Audience Award. The Cinema Eye Honors followed suit handing "The Cove" nods for Production, Cinematography, Editing, Original Score, Debut Feature and the top prize, Outstanding Achievement in Nonfiction Feature Filmmaking.

For the top prize, "The Cove" was joined by Anders Ostergaard's "Burma VJ," Robert Kenner's "Food, Inc.," Darius Marder's "Loot," and Michael Palmieri and Donal Mosher's "October Country." "Burma" and "October" each grabbed four additional nominations, tying for the second most nods after "The Cove," while "October Country"'s Michael Palmieri, in co-directing, co-producing, photographing and co-scoring the film, became the first individual nominated for five Cinema Eye Honors in a single year. Last year, Ari Folman set the previous high mark of four nominations for "Waltz With Bashir," a number matched this year by Palmieri's co-director Donal Mosher.

Cinema Eye also unveiled a new honor - the Spotlight Award, designed to honor films "that have not yet received the recognition that they deserve in the United States." Films recognized in this category did not have to be eligible for other Cinema Eye categories in order to be nominated. The inaugural Spotlight Award nominees include "Because We Were Born" (France/Brazil), "Beetle Queen Conquers Tokyo" (USA), "Episode 3: Enjoy Poverty" (Netherlands), "The Sound Of Insects: Record Of A Mummy" (Switzerland) and "Trimpin: The Sound Of Invention" (USA).

The nominations were announced at the Cinema Eye Roller Disco by Cinema Eye Honors co-chairs Esther Robinson & AJ Schnack and two-time Cinema Eye Honoree Simon Chinn.Nominations were determined in voting by top documentary programmers from international film festivals. This year's nominations committee was chaired by previous Cinema Eye co-chair Thom Powers, documentary programmer for the Toronto International Film Festival and programmer for New York's popular Stranger Than Fiction series. Committee members included Meira Blaustein (Woodstock Film Festival), Heather Croall (Sheffield), Sean Farnel (Hot Docs), Ben Fowlie (Camden), Tom Hall (Sarasota/Newport), Doug Jones (Los Angeles), David Kwok (Tribeca), Caroline Libresco (Sundance), Janet Pierson (SXSW), Powers, Rosen, Sky Sitney (Silverdocs), Sadie Tillery (Full Frame) and David Wilson (True/False).

Ninety-eight films were eligible for the 2010 Cinema Eye Honors and 78 of those films received votes from the nominations committee.

The Cinema Eye Honors for Nonfiction Filmmaking will be held at the Times Center in New York City on January 15, 2010.

The complete list of Cinema Eye Honors nominees:

Outstanding Achievement In Nonfiction Feature Filmmaking
Burma VJ
Directed By Anders Ostergaard
Produced By Lise-Lense Moller
The Cove
Directed By Louie Psihoyos
Produced By Paula Dupre Pesman And Fisher Stevens
Food, Inc.
Directed By Robert Kenner
Produced By Robert Kenner and Elise Pearlstein
Loot
Directed and Produced By Darius Marder
October Country
Directed and Produced By Michael Palmieri And Donal Mosher

Outstanding Achievement In Direction
Agnes Varda
The Beaches Of Agnes
John Maringouin
Big River Man
Anders Ostergaard
Burma Vj
Darius Marder
Loot
Michael Palmieri and Donal Mosher
October Country
Terence Davies
Of Time And The City

Outstanding Achievement In Production
Maria Florio, Molly Hassell and Molly Lynch
Big River Man
Richard Parry and Vaughan Smith
Blood Trail
Lise-Lense Moller
Burma Vj
Paula Dupre Pesman and Fisher Stevens
The Cove
RJ Cutler, Eliza Hindmarch and Sadia Shepard
The September Issue

Outstanding Achievement In Cinematography
Bill Ross and Turner Ross
45365
Brook Aitken
The Cove
Michael Palmieri
October Country
Deborah Stratman
O'er The Land
Yaron Orbach
Unmistaken Child

Outstanding Achievement In Editing
Bill Ross
45365
Janus Billeskov-Jansen and Thomas Papapetros
Burma Vj
Geoff Richman
The Cove
Brad Fuller and Fernando Villena
Every Little Step
David Smith
Soul Power
Josh Altman and Ondi Timoner
We Live In Public

Outstanding Achievement In Graphic Design And Animation
Christophe Vallaux
The Beaches Of Agnes
The Team At Bigstar
Food, Inc.
Kate Anderson
It Might Get Loud
Nominees Tbd
Rip - A Remix Manifesto
Patrick Lichty
The Yes Men Fix The World

Outstanding Achievement In Original Music Score
Rich Ragsdale
Big River Man
Joshua Ralph
The Cove
Mark Adler
Food, Inc.
Danny Grody, Donal Mosher, Michael Palmieri and Kenric Taylor
October Country
Joel Goodman
Valentino: The Last Emperor
Ben Decter and Marco D'ambrosio
We Live In Public

Outstanding Achievement In An International Feature Film
Burma VJ
Directed By Anders Ostergaard Produced By Lise-Lense Moller
Mugabe And The White African
Directed By Lucy Bailey and Andrew Thompson Produced By Elizabeth Morgan Hemlock and David Pearson
Of Time And The City
Directed By Terence Davies Produced By Roy Boulter And Sol Papadopoulos
Old Partner
Directed By Chung-Ryoul Lee Produced By Young-Jae Goh
Rough Aunties
Directed By Kim Longinotto Produced By Teddy Liefer And Paul Taylor
Those Who Remain
Directed By Carlos Hagerman And Juan Carlos Rulfo Produced By Carlos Hagerman, Juan Carlos Rulfo And Nicolas Vale

Outstanding Achievement In A Debut Feature Film
45365
Directed By Bill Ross And Turner Ross
The Cove
Directed By Louie Psihoyos
Loot
Directed By Darius Marder
October Country
Directed By Michael Palmieri And Donal Mosher
The Way We Get By
Directed By Aron Gaudet

Spotlight Award
Because We Were Born
Directed By Jean-Pierre Duret And Andrea Santana
Beetle Queen Conquers Tokyo
Directed By Jessica Oreck
Episode 3: Enjoy Poverty
Directed By Renzo Martens
The Sound Of Insects: Record Of A Mummy
Directed By Peter Liechti
Trimpin: The Sound Of Invention
Directed By Peter Esmonde

Audience Choice Prize
Anvil! The Story Of Anvil
Directed By Sascha Gervasi
The Cove
Directed By Louie Psihoyos
Every Little Step
Directed By Adam Del Deo and James D. Stern
Food, Inc.
Directed By Robert Kenner
Good Hair
Directed By Jeff Stilson
The September Issue
Directed By RJ Cutler
Tyson
Directed By James Toback
Valentino: The Last Emperor
Directed By Matt Tyrnauer

You might also like:

1 Comment

  • realitysurfer | November 6, 2009 7:22 AMReply

    Type your comment herePlease take a moment to check out my documentary film BLACK HAIR

    It is free at youtube. 6 parts including an update from London, England.

    It explores the Korean Take-over of the Black Beauty Supply and Hair biz..

    The current situation makes it hard to believe that Madame C.J. Walker once ran the whole thing.

    I am not a hater, I am a motivator.

    Plus I am a White guy who stumbled upon this, and felt it was so wrong I had to make a film about it.

    self-funded film, made from the heart.

    Can it be taken back?

    Link
    http://www.youtube.com/watch?v=p96aaTSdrAE