You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

Isao Takahata’s ‘The Tale of Princess Kaguya’ Takes Top Prize at Fantastic Fest

Isao Takahata's 'The Tale of Princess Kaguya' Takes Top Prize at Fantastic Fest

Fantastic Fest 2014 has announced this’ years award winners. Isao Takahata’s “The Tale of Princess Kaguya” earned the Audience Award. The English version features the voices Chloë Grace Moretz, James Caan, Mary Steenburgen, Darren Criss, Lucy Liu, Beau Bridges and James Marsden. 
A Lifetime Achievement Award was presented to legendary film critic Leonard Maltin by Alamo Drafthouse and Fantastic Fest co-founder Tim League and his longtime friend Louis Black, co-founder of the Austin Chronicle and SXSW.
The complete list of winners is below:
AUDIENCE AWARD 
“The Tale of Princess Kaguya” (Director Isao Takahata)

“NEXT WAVE” SPOTLIGHT COMPETITION 
Best Picture: “It Follows” (Director David Robert Mitchell) 
Best Director: Miroslav Slaboshpitsky (“The Tribe”)
Best Screenplay: David Robert Mitchell “It Follows”)
Best Actor: Lou Taylor Pucci (“Spring”)
Best Actress: Amy Everson (“Felt”)

FANTASTIC FEATURES
Best Picture: “Alleluia” (Director Fabrice Du Welz)
Best Director: Fabrice Du Welz (“Alleluia” )
Best Screenplay: Tetsuya Nakashima, Maiko Tedano and Nobuhiro Monma (“The World of Kanako”)
Best Actor: Laurent Lucas (“Alleluia” )
Best Actress: Lola Dueñas (“Alleluia” ) 

HORROR FEATURES
Best Picture: “The Babadook” (Director Jennifer Kent)
Best Screenplay: Jennifer Kent (“The Babadook”)
Best Director: Martín De Salvo (“Darkness by Day”)
Best Actor: Noah Wiseman (“The Babadook”)  
Best Actress: Essie Davis (“The Babadook”)

GUTBUSTER COMEDY FEATURES
Best Picture: “Dead Snow 2: Red Vs. Dead” (Director by Tommy Wirkola)
Best Director: Hans Petter Moland (“In Order of Disappearance”)
Best Screenplay: Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen and Tommy Wirkola (“Dead Snow 2: Red Vs. Dead”)
Best Actor: Pål Sverre Hagen (“In Order of Disappearance”) 
Best Actress: Sylvia Hoeks (“Bros Before Hoes”)

DOCUMENTARY FEATURES
Best Picture: “Kung Fu Elliot” (Director Jaret Belliveau)
Best Director: Tim Grabham, Jasper Sharp (“The Creeping Garden”)

SHORT FUSE: HORROR SHORTS
Winner: “The Stomach” (Director Ben Steiner)
Runner-up: “Invaders” (Director by Jason Kupfer)

FANTASTIC SHORTS
Winner: “The Voice Thief” (Director Adan Jodorowsky)
Runner-up: “My Father is a Bird”  (Director Boaz Debby) and “Solitudo” (Director Alice Lowe)

DRAWN AND QUARTERED: ANIMATED SHORTS
Winner: “The Chaperone” (Director Fraser Munden) 
Runner-up: “Day 40” (Director Sol Friedman)

FANTASTIC ARCADE
Best in Show: “Banana Chalice” (Developed by Kyle Reimergartin)

MERCADO FANTASTICO
Gold Prize: “Havana Vampire Territory” (Director Carlos Lechuga) and “The Turned” (Director Andrés Rosende)
Silver Prize: “Fierce” (Director Francisco Lorite)
Bronze Prize: “Hurt” (Director Pablo Proenza)
Special Jury Mention for “Keeping the Spirit of the 80’s Alive”: “The Shadowdwellers” (Producer Erick Salomon)
Jury Award for Work in Progress, and Chemistry Award: “Frondoso Eden Del Corazon” (Director Juan Manuel Fodde)
Morbido/Latam Consultation Award: “Eat Dan”: (Director David Michán)

Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Beyond the Window Coproduction Meetings: “Havana Vampire Territory” (Director Carlos Lechuga) and “The Shore” (Director Juan Felipe Orozco)
Invited to Ventana Sur in Buenos Aires for Blood Window / Bloody Work in Progress: “Scherzo Diabolico”  (Director Adrián García Bogliano)

KING OF SHAKEYFACE
Andrew Todd

 

This Article is related to: Festivals and tagged , , ,