You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

Producers Guild Awards 2018: The Complete Winners List, from “The Shape of Water” to “Coco” and “Jane”

Jordan Peele compared 2018 America to The Sunken Place while lambasted President Trump.

"The Shape of Water"

“The Shape of Water”

Fox Searchlight

The Producers Guild Awards anointed “The Shape of Water” as its Best Picture, the same result as last week’s Critics’ Choice Awards. Guillermo del Toro’s “fairy tale for troubled times” was previously the most-nominated Golden Globes and BAFTA Awards feature, giving Fox Searchlight reason to feel hopeful in ahead of January 23 Oscar nominations.

However, tonight’s event at the Beverly Hills Hilton was more somber and subdued. “Shape of Water” co-star Richard Jenkins read a letter from del Toro: “Life has a way of keeping you in check. So as you sit there tonight, I stand by the side of my father’s bed, in my hometown in Mexico.”

Milestone Award and Visionary Award honorees Donna Langley (Universal Pictures Chairman) and Oscar-winning director Ava DuVernay (“13th,” “A Wrinkle in Time”) respectively used their stage time to remember Allison Shearmur, producer of films like “The Hunger Games” and “Rogue One: A Star Wars Story,” who died on January 19 from lung cancer. 

Outgoing co-presidents Gary Lucchesi and Lori McCreary wasted no time broaching the topic of sexual harassment. “Our greatest duty as producers is to protect the teams working with us,” said McCreary. “From the largest studio films to network and streaming series, and the smallest indies and documentaries, our productions must now and forever more be safe places to work for everyone.” Yesterday, the PGA announced that it had ratified new anti-sexual harassment guidelines, less than nine weeks after issuing a lifelong ban against Harvey Weinstein.

When accepting the Stanley Kramer Award, Jordan Peele began with a joke to his presenter, Norman Lear, 95 — “You can use my body for your brain anytime. You’re literally the only person in the world I would be honored to coagulate with.” — before turning serious. Peele said his greatest fear is “the silence of voices.” “[‘Get Out’]is my protest for what I haven’t seen in the world and for the horror that I see in the world…It feels like we’re living in The Sunken Place right now,” he said, referring to the devastating invention from his history-making debut. 

Jordan Peele, Norman Lear. Jordan Peele, recipient of the Stanley Kramer award, left, and Norman Lear attend the 29th Producers Guild Awards presented by Cadillac at Beverly Hilton, in Beverly Hills, Calif29th Producers Guild Awards presented by Cadillac - Inside, Beverly Hills, USA - 20 Jan 2018

Jordan Peele and Norman Lear at the 2018 Producers Guild Awards

Jordan Strauss/Invision/AP/REX/Shutterstock

“It’s where we are relegated to when our screams for justice in the face of police brutality go ignored. The Sunken Place is the system that silences the cries for clean water in Flint, for basic disaster relief in Puerto Rico, and for basic dignity and respect for Haiti…The Sunken Place is the president who calls athletes ‘sons of bitches’ for expressing their beliefs on the field, and the homeland of our most beautiful immigrants ‘shitholes’…We will tell our stories, we will show how diverse and honest storytelling opens eyes and hearts, and if we hear the support and amplify voices, we can get out of The Sunken Place together.”

After receiving one of the night’s standing ovations, DuVernay described the current social climate as “an odd moment: we have the women’s march and we have a country in the midst of a government shutdown. “We have a moment where people like me are at an intersection of Black Lives Matter and #MeToo and Time’s Up.”

She continued, “There is a lot of talk right now about rights and wrongs in the industry, and ideas like inclusion and diversity and harassment protocols being a good thing that one does because it’s right…You don’t do it because it’s the right thing to do, you do it because it’s the correction of the error, to pivot the prejudice. It’s not a trend, it’s a reality. A reality that our industry has betrayed in so many ways over the decades.” 

Patriarchy-defying “The Handmaid’s Tale” edged out “Big Little Lies” for the dramatic episodic television statuette; in her win for “Leah Remini: Scientology and the Aftermath,” the star and producer thanked her network, A&E, for not cowering against the “Goliath” church that has victimized so many.

As expected, “Jane” was the Best Documentary victor, while “Coco” triumphed in the animated film category. The young, Mexican protagonist in “Coco” crosses a bridge from the world of the living into the world of the dead, and producer Darla K. Anderson emphasized, “how much there is to be gained by crossing bridges and connecting worlds. Not by building walls.” Norman Lear Achievement Award winner Ryan Murphy revealed that presenter Gwyneth Paltrow had showed up in a hospital waiting room when his youngest child was seriously ill, and spoke about Hollywood executives who discriminated against him and mocked his voice. 

Tension was broken by a fumbling announcer — “Sam Rocco” (Sam Rockwell), “Judge Apatow” (Judd Apatow, a nickname his “Big Sick star and co-writer, Kumail Nanjiani, was happy to repeat) — and unexpected f-bombs from Lear, Peele, Tom Hanks, and, several times, Amy Sherman-Palladino, while accepting the episodic TV comedy honors for her Amazon series “The Marvelous Mrs. Maisel.” “Wonder Woman” producer and David O. Selznick Achievement Award winner Charles Roven garnered laughs for recalling his bar mitzvah decades ago under those very same chandeliers (“I literally became a man right here on this stage.”)

Read on for the final winners’s list.

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

“The Big Sick” (Producers: Judd Apatow, Barry Mendel)

“Call Me By Your Name” (Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito_

“Dunkirk” (Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan)

“Get Out” (Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele)

“I, Tonya” (Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley)

“Lady Bird” (Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill)

“Molly’s Game” (Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson)

“The Post” (Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger)

“The Shape of Water” (Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale)

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh)

“Wonder Woman” (Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder)

“Coco”

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

“The Boss Baby” (Producer: Ramsey Naito)

“Coco” (Producer: Darla K. Anderson)

“Despicable Me 3” (Producers: Chris Meledandri, Janet Healy)

“Ferdinand” (Producers: Lori Forte, Bruce Anderson)

“The Lego Batman Movie” (Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller)

 

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

“Chasing Coral” (Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes)

“City of Ghosts” (Producer: Matthew Heineman)

“Cries from Syria” (Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler)

“Earth: One Amazing Day” (Producer: Stephen McDonogh)

“Jane” (Producers: Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber, and James Smith)

“Joshua: Teenager vs. Superpower” (Producers: Matthew Torne, Mark Rinehart, and Joe Piscatella)

“The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee” (Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt)

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Big Little Lies” (Season 1) (Producers: David E. Kelley, Jean-Marc Vallée, Reese Witherspoon, Bruna Papandrea, Nicole Kidman, Per Saari, Gregg Fienberg, Nathan Ross, and Barbara A. Hall)

“The Crown” (Season 2) (Producers: Peter Morgan, Stephen Daldry, Andy Harries, Philip Martin, Suzanne Mackie, Matthew Byam Shaw, Robert Fox, Andy Stebbing, and Martin Harrison)

“Game of Thrones” (Season 7) (Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Bryan Cogman, Chris Newman, Lisa McAtackney, and Greg Spence)

“The Handmaid’s Tale” (Season 1) (Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Daniel Wilson, Fran Sears, Ilene Chaiken, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Elisabeth Moss, Kira Snyder, and Leila Gerstein)

“Stranger Things” (Season 2) (Producers: Iain Paterson, Shawn Levy, Dan Cohen, The Duffer Brothers, Rand Geiger, and Justin Doble)

The Marvelous Mrs. Maisel Season 1 Alex Borstein Rachel Brosnahan

“The Marvelous Mrs. Maisel”

Nicole Rivelli/Showtime

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“Curb Your Enthusiasm” (Season 9) (Producers: Larry David, Jeff Garlin, Jeff Schaffer, Justin Hurwitz, Jon Hayman, Laura Streicher, and Mychelle Deschamps)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 1) (Producers: Daniel Palladino, Amy Sherman-Palladino, Sheila Lawrence, and Dhana Rivera Gilbert)

“Master of None” (Season 2) (Producers: Aziz Ansari, Alan Yang, Michael Schur, David Miner, Dave Becky, Igor Srubshchik, Andrew Blitz, and Eric Wareheim)

“Silicon Valley” (Season 4) (Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Jamie Babbit, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Chris Provenzano, Graham Wagner, Carrie Kemper, Aaron Zelman, and Adam Countee)

“Veep” (Season 6) (Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Georgia Pritchett, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Ian Maxtone-Graham, Steve Hely, Ted Cohen, David Hyman, Rachel Axler, Billy Kimball, Dale Stern, Erik Kenward, and Dan Mintz)

Black Mirror

“Black Mirror”

Jonathan Prime / Netflix

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

“Black Mirror” (Season 4) (Producers: Annabel Jones, and Charlie Brooker)

“Fargo” (Season 3) (Producers: Noah Hawley, Warren Littlefield, Joel Coen, Ethan Coen, John Cameron, Steve Blackman, Bob DeLaurentis, Matt Wolpert, Ben Nedivi, Monica Beletsky, Kim Todd, Leslie Cowan, Regis Kimble, Chad Oakes, and Michael Frislev)

“FEUD: Bette and Joan” (Season 1) (Producers: Ryan Murphy, Dede Gardner, Tim Minear, Alexis Martin Woodall, Chip Vucelich, John J. Gray, Jaffe Cohen, Renee Tab, Michael Zam, Jessica Lange, and Susan Sarandon)

“Sherlock: The Lying Detective” (Producers: Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue, and Rebecca Eaton)

“The Wizard of Lies” (Producers: Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Barry Levinson, Tom Fontana, Jason Sosnoff, and Joseph E. Iberti)

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

“30 for 30” (Season 8) (Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Andy Billman, and Deirdre Fenton)

“60 Minutes” (Season 50) (Producer: Jeff Fager)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 9, Season 10) (Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, and Sandra Zweig)

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 1, Season 2) (Producers: Leah Remini, Eli Holzman, Aaron Saidman, Myles Reiff, Adam Saltzberg, Erin Gamble, Lisa Rosen, Grainne Byrne, Taylor Levin, Alex Weresow, and Rachelle Mendez)

“Spielberg” (Producers: Susan Lacy, Jessica Levin, and Emma Pildes)

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“Full Frontal with Samantha Bee” (Season 2) (Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Alison Camillo, Pat King, and Allana Harkin)

“Jimmy Kimmel Live!” (Season 15) (Producers: Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Doug DeLuca, Erin Irwin, David Craig, Gary Greenberg, Jennifer Sharron, Tony Romero, Ken Crosby, Josh Weintraub, Seth Weidner, and Molly McNearney)

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 4) (Producers: John Oliver, Tim Carvell, and Liz Stanton)

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 3) (Producers: Stephen T. Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Tanya Michnevich Bracco, Aaron Cohen, Paul Dinello, Emily Gertler, Matt Lappin, Opus Moreschi, Michael Brumm, Paige Kendig, and Jake Plunkett)

“Saturday Night Live” (Season 43) (Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, and Ken Aymong)

 

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (Season 29) (Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, and Mark Vertullo)

“American Ninja Warrior” (Season 9) (Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, Royce Toni, Stephen Saylor, J.D. Pruess, Jeffrey J. Hyman, D. Max Poris, Briana Vowels, and Jonathan Provost)

“Lip Sync Battle” (Season 3) (Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, James McKinlay, Leah Culton Gonzalez, Pete DiObilda, LL Cool J, Genna Gintzig, Lindsay John, Jacob Burke, and Diane Perrotta)

“Top Chef” (Season 14) (Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Gaylen Gawlowski, Erica Ross, Blake Davis, Scott Patch, Patrick Schmedeman, Elida Carbajal Araiza, Daniel Calin, and Zoe Jackson)

“The Voice” (Season 12, Season 13) (Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Lee Metzger, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Jay Bienstock, Stijn Bakkers, Mike Yurchuk, Teddy Valenti, and Carson Daly)

 

The Award for Outstanding Short-Form Program:

“Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training” (Season 1)

“Carpool Karaoke” (Season 1)

“Humans of New York: The Series” (Season 1)

“National Endowment for the Arts: United States of Arts” (Season 3)

“Viceland at the Women’s March” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

“All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams” (Season 2)

“Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers” (Season 12)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 23)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 3)

“VICE World of Sports” (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

“Doc McStuffins” (Season 4)

“Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017”

“School of Rock” (Season 3)

“Sesame Street” (Season 47)

“SpongeBob SquarePants” (Season 10, Season 11)

Sign Up: Stay on top of the latest breaking film and TV news! Sign up for our Email Newsletters here.

This Article is related to: Awards and tagged ,


Newswire