Back to IndieWire

PGA Announces Top 10 Film and Television Nominations, Packing In Surprises

The Producers Guild leaned into the mainstream, honoring "Black Panther," "A Star Is Born," "Crazy Rich Asians," and "Bohemian Rhapsody."

"Black Panther"

“Black Panther”

Marvel

Now we know what the most popular movies are vying for Oscars this year: The Producers Guild of America’s motion picture and television nominations went mainstream. Winners will be revealed at the 30th Annual Producers Guild Awards, to be held January 19 at the Beverly Hilton.

Many of these films will wind up on the the final list of Oscar nominations to be revealed on January 22; the eventual winners are here as well. That does not mean that “Bohemian Rhapsody,” “A Quiet Place,” or “Crazy Rich Asians” will land Best Picture nominations, but it is a sign of strength and popularity. Oscar voters tend to take degree of difficulty in production into consideration, and may lean into big box office hits this year.

(Left off the PGA list are long-shot  Best Picture contenders “If Beale Street Could Talk,” “Mary Poppins Returns,” and “First Man.”)

The 2019 PGA motion picture nominations are listed below in alphabetical order by category, along with eligible producers’ names:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

“Black Panther”

Producer: Kevin Feige

“BlacKkKlansman”

Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

“Bohemian Rhapsody”

Producer: Graham King

“Crazy Rich Asians”

Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

“The Favourite”

Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

“Green Book”

Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

“A Quiet Place”

Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

“Roma”

Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

A Star Is Born

Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

“Vice”

Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures

The PGA previously announced the nominations in this category on November 20, 2018. The nominees are listed below, along with eligible producers’ names.

“The Dawn Wall”

Producers: Josh Lowell, Peter Mortimer, Philipp Manderla

“Free Solo”

Producers: Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill

“Hal”

Producers: Christine Beebe, Jonathan Lynch, Brian Morrow

“Into the Okavango”

Producer: Neil Gelinas

“RBG”

Producers: Betsy West, Julie Cohen

“Three Identical Strangers”

Producers: Becky Read, Grace Hughes-Hallett

“Won’t You Be My Neighbor?”

Producers: Morgan Neville, Nicholas Ma, Caryn Capotosto

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

“Dr. Seuss’ The Grinch”

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

“Incredibles 2”

Producers: John Walker, Nicole Grindle

“Isle of Dogs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Ralph Breaks the Internet”

Producer: Clark Spencer

“Spider-Man: Into the Spider-Verse”

Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The television nominees are listed below in alphabetical order, along with eligible producers’ names.

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama

“The Americans” (Season 6)

Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

“Better Call Saul” (Season 4)

Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

“The Handmaid’s Tale” (Season 2)

Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

“Ozark” (Season 2)

Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

“This Is Us” (Season 3)

Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Marvelous Mrs. Maisel Season 2 Rachel Brosnahan

Rachel Brosnahan in “The Marvelous Mrs. Maisel”

Amazon

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy

“Atlanta” (Season 2)

Producers: *Eligibility Determination Pending

“Barry” (Season 1)

Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

“GLOW” (Season 2)

Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

“The Good Place” (Season 3)

Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 2)

Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (Season 2)

Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

“Escape at Dannemora”

Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

“Maniac”

Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

“The Romanoffs”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Sharp Objects”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures

“Fahrenheit 451”

Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

“King Lear”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“My Dinner with Hervé”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Paterno”

Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

“Sense8: Together Until the End”

Producers: *Eligibility Determination Pending*

NAIROBI, KENYA - FEB 25: Anthony Bourdain with W. Kamau Bell in the Kibera slums in Nairobi, Kenya on February 25, 2018. (photo by David Scott Holloway)

“Anthony Bourdain: Parts Unknown”

David Scott Holloway

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

“30 for 30” (Season 9)

Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 11, Season 12)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 3)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Queer Eye” (Season 1, Season 2)

Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

“Wild Wild Country” (Season 1)

Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

“The Daily Show with Trevor Noah” (Season 24)

Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 5)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 4)

Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

“Real Time with Bill Maher” (Season 16)

Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

“Saturday Night Live” (Season 44)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

“The Amazing Race” (Season 30)

Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

“America’s Got Talent” (Season 13)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“RuPaul’s Drag Race” (Season 10)

Producers: *Eligibility Determination Pending*

“Top Chef” (Season 15)

Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

“The Voice” (Season 14, Season 15)

Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The PGA does not vet the individual producers of short-form programs, sports programs, or children’s programs. The winning productions will be recognized at the official ceremony on January 19th.

A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS

Louis Hynes, Malina Weissman, and Allison Williams in “A Series of Unfortunate Events”

Netflix / Eike Schroter

The Award for Outstanding Short-Form Program

“Biography: History, Herstory” (Season 1)

“Carpool Karaoke: The Series” (Season 2)

“Comedians in Cars Getting Coffee” (Season 5)

“Her America: 50 Women, 50 States” (Season 1)

“Kevin Hart: What The Fit” (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

“Being Serena” (Season 1)

“E:60” (2018)

“Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns” (Season 13)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 24)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 4)

The Award for Outstanding Children’s Program

“Fuller House” (Season 4)

“PJ Masks” (Season 2)

“A Series of Unfortunate Events” (Season 2)

“Sesame Street” (Season 48)

“Teen Titans Go!” (Season 4)

The Producers Guild will also present special honors to Toby Emmerich (Milestone Award), Kevin Feige (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), Amy Sherman-Palladino (Norman Lear Achievement Award in Television), Kenya Barris (Visionary Award), and Jane Fonda (Stanley Kramer Award). The 2019 Producers Guild Awards Co-Chairs are Donald De Line and Amy Pascal.

Sign Up: Stay on top of the latest breaking film and TV news! Sign up for our Email Newsletters here.

This Article is related to: Awards and tagged , ,


Get The Latest IndieWire Alerts And Newsletters Delivered Directly To Your Inbox

Newswire