×
You will be redirected back to your article in seconds
Back to IndieWire

The Emmys Spread the Wealth: ‘Succession,’ ‘Squid Game,’ ‘Abbott Elementary’ and More — Full Winners List

"The White Lotus" won the most prizes of the night, but in the Comedy and Drama categories things were far from a sweep.

Best Supporting Actress in a Limited Series winner Jennifer Coolidge in "The White Lotus."

Best Supporting Actress in a Limited Series winner Jennifer Coolidge in “The White Lotus.”

The Emmys often award the same shows over and over again, and, well, they did that again tonight by giving Best Comedy Series to last year’s winner “Ted Lasso” and Best Drama Series to the winner two years ago, “Succession.” But it wasn’t a sweep of the Comedy and Drama categories at the 74th Prime Emmy Awards by those two shows by any means.

In fact, the Emmys spread the wealth quite a bit: in the Comedy categories, “Ted Lasso” indeed won four Emmys: for Lead Actor Jason Sudeikis, Supporting Actor Brett Goldstein, and Outstanding Directing for a Comedy Series, as well as the top prize. But “Abbott Elementary” also won two major prizes: Sheryl Lee Ralph for Best Supporting Actress in a Comedy Series, and for Best Writing for a Comedy Series.

“Succession” only won three major Emmys: beyond the top prize, the only awards it claimed were for Supporting Actor in a Drama Matthew Macfadyen and creator Jesse Armstrong for Best Writing for a Drama Series. “Squid Game” claimed two major Drama prizes: Directing for Hwang Dong-hyuk and Lead Actor for Lee Jung-jae.

The White Lotus,” the winner for Outstanding Limited or Anthology Series, actually won the most major awards of the night: five total, including supporting prizes for Murray Bartlett and Jennifer Coolidge, and both writing and directing honors for Mike White.

Overall, HBO/HBO Max won the most Emmys of any network or platform with 38 total across tonight’s awards and the Creative Arts categories.

The Primetime ceremony September 12 followed the Creative Arts Emmys more than a week earlier. IndieWire had hosted a Consider This panel with the crafts team behind “Lucy and Desi,” including composer David Schwartz, who won the Emmy for Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Underscore) at Creative Arts. “Stranger Things” was quiet at the main ceremony but at Creative Arts it cleaned up: Barrie Gower and team won the Emmy for Outstanding Prosthetic Makeup. Watch Gower talk to IndieWire about creating his work for the show here.

Here is the full list of winners.

FULL 2022 EMMYS WINNERS LIST

Outstanding Drama Series
“Better Call Saul” (AMC)
“Euphoria” (HBO)
“Ozark” (Netflix)
“Severance” (Apple TV+)
“Squid Game” (Netflix)
“Stranger Things” (Netflix)
“Succession” (HBO) (WINNER)
“Yellowjackets” (Showtime)

Outstanding Comedy Series
“Abbott Elementary” (ABC)
“Barry” (HBO)
“Hacks” (HBO Max)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV+) (WINNER)
“What We Do in the Shadows” (FX)

Outstanding Limited or Anthology Series
“Dopesick” (Hulu)
“The Dropout” (Hulu)
“Inventing Anna” (Netflix)
“Pam and Tommy” (Hulu)
“The White Lotus” (HBO) (WINNER)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Jason Bateman, “Ozark” (Netflix)
Brian Cox, “Succession” (HBO)
Lee Jung-jae, “Squid Game” (Netflix) (WINNER)
Bob Odenkirk, “Better Call Saul” (AMC)
Adam Scott, “Severance” (Apple TV+)
Jeremy Strong, “Succession” (HBO)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
Quinta Brunson, “Abbott Elementary” (ABC)
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant” (HBO Max)
Elle Fanning, “The Great” (Hulu)
Issa Rae, “Insecure” (HBO)
Jean Smart, “Hacks” (HBO Max) (WINNER)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Jodie Comer, “Killing Eve” (BBC America)
Laura Linney, “Ozark” (Netflix)
Melanie Lynskey, “Yellowjackets” (Showtime)
Sandra Oh, “Killing Eve” (AMC)
Reese Witherspoon, “The Morning Show” (Apple TV+)
Zendaya, “Euphoria” (HBO) (WINNER)

Outstanding Directing for a Drama Series
“Ozark,” Jason Bateman
“Severance,” Ben Stiller
“Squid Game,” Hwang Dong-hyuk (WINNER)
“Succession,” Mark Mylod
“Succession,” Cathy Yan
“Succession,” Lorene Scafaria
“Yellowjackets,” Karyn Kusama

Outstanding Directing for a Comedy Series
“Atlanta,” Hiro Murai
“Barry,” Bill Hader
“Hacks,” Lucia Aniello
“The Ms. Pat Show,” Mary Lou Belli
“Only Murders in the Building,” Cherien Dabis
“Only Murders in the Building,” Jamie Babbit
“Ted Lasso,” MJ Delaney (WINNER)

Outstanding Writing for a Drama Series
“Better Call Saul,” Thomas Schnauz
“Ozark,” Chris Mundy
“Severance,” Dan Erickson
“Squid Game,” Hwang Dong-hyuk
“Succession,” Jesse Armstrong (WINNER)
“Yellowjackets” (“F Sharp”), Jonathan Lisco, Ashley Lyle, and Bart Nickerson
“Yellowjackets” (“Pilot”), Ashley Lyle and Bart Nickerson

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Donald Glover, “Atlanta” (FX)
Bill Hader, “Barry” (HBO)
Nicholas Hoult, “The Great”
Steve Martin, “Only Murders in the Building” (Hulu)
Martin Short, “Only Murders in the Building” (Hulu)
Jason Sudeikis, “Ted Lasso” (Apple TV+) (WINNER)

Outstanding Writing for a Variety Special
“Ali Wong: Don Wong”
“The Daily Show with Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe — Hungary for Democracy”
“Jerrod Carmichael: Rothaniel” (WINNER)
“Nicole Byer: BBW”
“Norm Macdonald: Nothing Special”

Outstanding Directing for a Limited Series
“Dopesick,” Danny Strong
“The Dropout,” Michael Showalter
“The Dropout,” Francesca Gregorini
“Maid,” John Wells
“Station Eleven,” Hiro Murai
“The White Lotus,” Mike White (WINNER)

Outstanding Writing for a Limited Series
“Dopesick”
“The Dropout”
“Impeachment: American Crime Story”
“Maid”
“Station Eleven”
“The White Lotus,” Mike White (WINNER)

Outstanding Writing for a Comedy Series
“Abbott Elementary,” Quinta Brunson (WINNER)
“Barry,” Duffy Boudreau
“Barry,” Alec Berg and Bill Hader
“Hacks,” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky
“Only Murders in the Building,” Steve Martin and John Hoffman
“Ted Lasso,” Jane Becker
“What We Do in the Shadows,” Sarah Naftalis
“What We Do in the Shadows,” Stefani Robinson

Outstanding Competition Program
“The Amazing Race” (CBS)
“Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” (Amazon Prime Video) (WINNER)
“Nailed It!” (Netflix)
“RuPaul’s Drag Race” (VH1)
“Top Chef” (Bravo)
“The Voice” (NBC)

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or TV Movie
Toni Collette, “The Staircase” (HBO Max)
Julia Garner, “Inventing Anna” (Netflix)
Lily James, “Pam and Tommy” (Hulu)
Sarah Paulson, “American Crime Story: Impeachment” (FX)
Margaret Qualley, “Maid” (Netflix)
Amanda Seyfried, “The Dropout” (Hulu) (WINNER)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie
Connie Britton, “The White Lotus” (HBO)
Jennifer Coolidge, “The White Lotus” (HBO) (WINNER)
Alexandra Daddario, “The White Lotus (HBO)
Kaitlyn Dever, “Dopesick” (Hulu)
Natasha Rothwell, “The White Lotus” (HBO)
Sydney Sweeney, “The White Lotus” (HBO)
Mare Winningham, “Dopesick” (Hulu)

Outstanding Variety Talk Series
“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)
“Jimmy Kimmel Live!” (ABC)
“Last Week Tonight With John Oliver” (HBO) (WINNER)
“Late Night With Seth Meyers” (NBC)
“The Late Show With Stephen Colbert” (CBS)

Outstanding Variety Sketch Series
“A Black Lady Sketch Show” (HBO/HBO Max)
“Saturday Night Live” (NBC) (WINNER)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Anthony Carrigan, “Barry” (HBO)
Brett Goldstein, “Ted Lasso” (Apple TV+) (WINNER)
Toheeb Jimoh, “Ted Lasso” (Apple TV+)
Nick Mohammed, “Ted Lasso” (Apple TV+)
Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
Tyler James Williams, “Abbott Elementary” (ABC)
Henry Winkler, “Barry” (HBO)
Bowen Yang, “Saturday Night Live” (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
Hannah Einbinder, “Hacks” (HBO Max)
Janelle James, “Abbott Elementary” (ABC)
Kate McKinnon, “Saturday Night Live” (NBC)
Sarah Niles, “Ted Lasso” (Apple TV+)
Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary” (ABC) (WINNER)
Juno Temple, “Ted Lasso” (Apple TV+)
Hannah Waddingham, “Ted Lasso” (Apple TV+)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Patricia Arquette, “Severance” (Apple TV+)
Julia Garner, “Ozark” (Netflix) (WINNER)
Jung Ho-yeon, “Squid Game” (Netflix)
Christina Ricci, “Yellowjackets” (Showtime)
Rhea Seehorn, “Better Call Saul” (AMC)
J. Smith-Cameron, “Succession” (HBO)
Sarah Snook, “Succession” (HBO)
Sydney Sweeney, “Euphoria” (HBO)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Nicholas Braun, “Succession” (HBO)
Billy Crudup, “The Morning Show” (Apple TV+)
Kieran Culkin, “Succession” (HBO)
Park Hae-soo, “Squid Game” (Netflix)
Matthew Macfadyen, “Succession” (HBO) (WINNER)
John Turturro, “Severance” (Apple TV+)
Christopher Walken, “Severance” (Apple TV+)
Oh Yeong-soo, “Squid Game” (Netflix)

Outstanding Supporting Actor In A Limited Or Anthology Series Or Movie
Murray Bartlett, “The White Lotus” (HBO)  (WINNER)

Jake Lacy, “The White Lotus” (HBO)
Will Poulter, “Dopesick” (Hulu)
Seth Rogen, “Pam and Tommy” (Hulu)
Peter Sarsgaard, “Dopesick” (Hulu)
Michael Stuhlbarg, “Dopesick” (Hulu)
Steve Zahn, “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or TV Movie
Colin Firth, “The Staircase” (HBO Max)
Andrew Garfield, “Under The Banner of Heaven” (FX)
Oscar Isaac, “Scenes From a Marriage” (HBO)
Michael Keaton, “Dopesick” (Hulu) (WINNER)
Himesh Patel, “Station Eleven” (HBO Max)
Sebastian Stan, “Pam & Tommy” (Hulu)

 

CREATIVE ARTS EMMYS WINNERS

Outstanding Television Movie: “Chip ‘n Dale: Rescue Rangers” (Disney+)

Outstanding Cinematography for a Limited or Anthology Series or Movie: “Dopesick” (Hulu)

Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series: “How I Met Your Father” (Hulu)

Outstanding Contemporary Hairstyling: “Impeachment: American Crime Story” (FX)

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series: Tim Robinson, “I Think You Should Leave with Tim Robinson” (Netflix)

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series: Patricia Clarkson, “State of the Union” (Sundance TV)

Outstanding Original Main Title Theme Music: “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score): “Severance” (Apple TV+)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Colman Domingo, “Euphoria” (HBO)

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) And Animation: “Barry” (HBO)

Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series or Movie: “Moon Knight” (Disney+)

Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One Hour): “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Music Supervision: “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score): “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Original Music And Lyrics: “Schmigadoon!” (Apple TV+)

Outstanding Motion Design: “Home Before Dark” (Apple TV+)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Nathan Lane, “Only Murders in the Building” (Hulu)

Outstanding Main Title Design: “Severance” (Apple TV+)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie: “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series: “Barry” (HBO)

Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series: “Euphoria” (HBO)

Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour): “Only Murders in the Building” (Hulu)

Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More): “Squid Game” (Netflix)

Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More): “The Gilded Age” (HBO)

Outstanding Prosthetic Makeup: “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic): “Euphoria” (HBO)

Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-Prosthetic): “Pam & Tommy” (Hulu)

Outstanding Stunt Performance: “Squid Game” (Netflix)

Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited or Anthology Series or Movie: “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program: “Barry” (HBO)

Outstanding Special Visual Effects in a Single Episode: “Squid Game” (Netflix)

Outstanding Special Visual Effects in a Season or a Movie: “The Book of Boba Fett” (Disney+)

Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Lee You-mi, “Squid Game” (Netflix)

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour): “Euphoria” (HBO)

Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour): “Atlanta” (FX)

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Laurie Metcalf, “Hacks”

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) And Animation: “Only Murders in the Building” (Hulu)

Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour): “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Sound Mixing for a Limited or Anthology Series or Movie: “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Choreography for Scripted Programming: “Euphoria” (HBO)

Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series: “How I Met Your Father” (Hulu)

Outstanding Period and/or Character Hairstyling: “Bridgerton” (Netflix)

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes: “What We Do in the Shadows” (FX)

Outstanding Contemporary Costumes: “Hacks” (HBO Max)

Outstanding Period Costumes: “The Great” (Hulu)

Outstanding Casting for a Limited or Anthology Series or Movie: “The White Lotus” (HBO)

Outstanding Casting for a Drama Series: “Succession” (HBO)

Outstanding Casting for a Comedy Series: “Abbott Elementary” (ABC)

Outstanding Animated Program: “Arcane” (Netflix)

Outstanding Directing for a Variety Special: “Adele: One Night Only” (CBS)

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded): “The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show” (NBC)

Outstanding Exceptional Merit in Documentary Filmmaking: “When Claude Got Shot” (PBS)

Outstanding Writing for a Nonfiction Program: “Lucy and Desi” (Prime Video)

Outstanding Documentary or Nonfiction Special: “George Carlin’s American Dream” (HBO)

Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera): “The Beatles: Get Back” (Disney+)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Special: “Adele: One Night Only” (CBS)

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series: “Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program: “The Beatles: Get Back” (Disney+)

Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special: “Stanley Tucci: Searching for Italy” (CNN)

Outstanding Host for a Reality or Competition Program: RuPaul, “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Outstanding Casting for a Reality Program: “Love on the Spectrum U.S.” (Netflix)

Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program: “Love on the Spectrum U.S.” (Netflix)

Outstanding Structured Reality Program: “Queer Eye” (Netflix)

Outstanding Sound Editing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera): “The Beatles: Get Back” (Disney+)

Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special: “Adele: One Night Only” (CBS)

Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program: Peter Jackson, “The Beatles: Get Back” (Disney+)

Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series: “Full Frontal with Samantha Bee Presents: Once Upon a Time in Late Night” (TBS)

Outstanding Short Form Comedy, Drama or Variety Series: “Carpool Karaoke: The Series” (Apple TV+)

Outstanding Short Form Animated Program: “Love Death + Robots” (Netflix)

Outstanding Writing for a Variety Series: “Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

Outstanding Documentary or Nonfiction Series: “The Beatles: Get Back” (Disney+)

Outstanding Production Design for a Variety, Reality or Competition Series: “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Outstanding Production Design for a Variety Special: “The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show” (NBC)

Outstanding Directing for a Reality Program: Nneka Onuorah, “Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” (Prime Video)

Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Underscore): David Schwartz, composer, “Lucy and Desi” (Prime Video)

Outstanding Unstructured Reality Program: “Love on the Spectrum U.S.” (Netflix)

Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program: “Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” (Prime Video)

Outstanding Character Voice-Over Performance: Chadwick Boseman as T’Challa, “What If?…?”, Episode: “What If… T’Challa Became Star-Lord?” (Disney+)

Outstanding Narrator: Barack Obama, “Our Great National Parks,” Episode: “A World of Wonder” (Netflix)

Outstanding Music Direction: “The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show” (NBC)

Outstanding Cinematography for a Reality Program: “Life Below Zero,” Episode: “Fire in the Sky” (National Geographic)

Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program: “100 Foot Wave,” Episode: “Chapter IV — Dancing With God” (HBO/HBO Max)

Outstanding Commercial: Teenage Dream, “Sandy Hook Promise”

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special: “Adele: One Night Only” (CBS)

Outstanding Choreography for Variety or Reality Programming: “Savage X Fenty Show Vol. 3,” Routine: Opening, (Prime Video)

Outstanding Picture Editing for Variety Programming: “A Black Lady Sketch Show,” Episode: “Save My Edges, I’m a Donor!” (HBO/HBO Max)

Outstanding Directing for a Variety Series: “A Black Lady Sketch Show,” Episode: “Save My Edges, I’m a Donor!” (HBO/HBO Max)

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series: “The Voice,” Episode: “Live Finale” (NBC)

Outstanding Variety Special (Live): “Adele: One Night Only” (CBS)

Outstanding Individual Achievement in Animation (Juried Award with multiple winners): Anne-Laure To, “Arcane”; Julien Georgel, “Arcane”; Bruno Couchinho, “Arcane,”; Lexy Naut, “The Boys Presents: Diabolical”; Kecy Salangad, “The House”; Alberto Mielgo, “Love, Death + Robots”

Outstanding Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming: “We’re Here,” Episode: “Evansville, Indiana” (HBO)

Outstanding Hairstyling for a Variety, Nonfiction or Reality Program: “Annie Live!” (NBC)

Outstanding Makeup for a Variety, Nonfiction or Reality Program: The team from “Legendary” (HBO Max) and the team “We’re Here” (HBO)

Sign Up: Stay on top of the latest breaking film and TV news! Sign up for our Email Newsletters here.

This Article is related to: Awards and tagged , , , ,


Get The Latest IndieWire Alerts And Newsletters Delivered Directly To Your Inbox