×
Back to IndieWire

‘Abbott Elementary’ and ‘Better Call Saul’ Lead 2023 Critics Choice TV Nominations

The ABC sitcom and AMC drama lead TV nominations for the 28th Annual Critics Choice Awards, nabbing six and five nominations, respectively.

Lisa Ann Walter, Quinta Brunson, Chris Perfetti, Janelle James

Lisa Ann Walter, Quinta Brunson, Chris Perfetti, and Janelle James star on the ABC sitcom ‘Abbott Elementary.’

ABC/Ser Baffo

The Critics Choice Association (CCA) has announced the TV category nominees for their 28th annual Critics Choice Awards. Leading the pack are ABC sitcom “Abbott Elementary” with six nominations and recently ended AMC drama “Better Call Saul” with five nominations. The winners will be announced at the Critics Choice Awards gala in Los Angeles, and broadcast live on the CW at 7 p.m. ET on Sunday, January 15, 2023.

Other recognized shows include Starz limited series “Gaslit,” FX comedy “Reservation Dogs,” and Paramount+ legal drama “The Good Fight,” each receiving four nominations.

“As we embark on holding the 28th annual Critics Choice Awards, we are amazed by the wealth of remarkable television programs that were considered to become this year’s nominees,” said Critics Choice Association TV branch co-president Ed Martin via statement. “Clearly, the industry has rebounded in a big way. We look forward to honoring the year’s finest shows and performances at the upcoming awards ceremony.”

The CCA is also set to announce the film category nominees for the 28th Annual Critics Choice Awards on December 14 at 12 p.m. ET.

Nominations for the 28th annual Critics Choice Awards film categories will be announced on December 14 at 9:00 a.m. PT / 12:00 p.m. ET.

See the full list of TV nominees below.

BEST DRAMA SERIES
Andor (Disney+)
Bad Sisters (Apple TV+)
Better Call Saul (AMC)
The Crown (Netflix)
Euphoria (HBO)
The Good Fight (Paramount+)
House of the Dragon (HBO)
Severance (Apple TV+)
Yellowstone (Paramount Network)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jeff Bridges – The Old Man (FX)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Diego Luna – Andor (Disney+)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Adam Scott – Severance (Apple TV+)
Antony Starr – The Boys (Prime Video)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
Sharon Horgan – Bad Sisters (Apple TV+)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Zendaya – Euphoria (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Andre Braugher – The Good Fight (Paramount+)
Ismael Cruz Córdova – The Lord of the Rings: The Rings of Power (Prime Video)
Michael Emerson – Evil (Paramount+)
Giancarlo Esposito – Better Call Saul (AMC)
John Lithgow – The Old Man (FX)
Matt Smith – House of the Dragon (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Milly Alcock – House of the Dragon (HBO)
Carol Burnett – Better Call Saul (AMC)
Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
The Bear (FX)
Better Things (FX)
Ghosts (CBS)
Hacks (HBO Max)
Reboot (Hulu)
Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)
Bill Hader – Barry (HBO)
Keegan-Michael Key – Reboot (Hulu)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Jeremy Allen White – The Bear (FX)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
Leslie Jordan – Call Me Kat (Fox)
James Marsden – Dead to Me (Netflix)
Chris Perfetti – Abbott Elementary (ABC)
Tyler James Williams – Abbott Elementary (ABC)
Henry Winkler – Barry (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Marcia Gay Harden – Uncoupled (Netflix)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Annie Potts – Young Sheldon (CBS)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)

BEST LIMITED SERIES
The Dropout (Hulu)
Gaslit (Starz)
The Girl from Plainville (Hulu)
The Offer (Paramount+)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
This Is Going to Hurt (AMC+)
Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION
Fresh (Hulu)
Prey (Hulu)
Ray Donovan: The Movie (Showtime)
The Survivor (HBO)
Three Months (Paramount+)
Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Ben Foster – The Survivor (HBO)
Andrew Garfield – Under the Banner of Heaven (FX)
Samuel L. Jackson – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Daniel Radcliffe – Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)
Sebastian Stan – Pam & Tommy (Hulu)
Ben Whishaw – This is Going to Hurt (AMC+)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Julia Garner – Inventing Anna (Netflix)
Lily James – Pam & Tommy (Hulu)
Amber Midthunder – Prey (Hulu)
Julia Roberts – Gaslit (Starz)
Michelle Pfeiffer – The First Lady (Showtime)
Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Murray Bartlett – Welcome to Chippendales (Hulu)
Domhnall Gleeson – The Patient (FX)
Matthew Goode – The Offer (Paramount+)
Paul Walter Hauser – Black Bird (Apple TV+)
Ray Liotta – Black Bird (Apple TV+)
Shea Whigham – Gaslit (Starz)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION
Claire Danes – Fleishman Is in Trouble (FX)
Dominique Fishback – The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Betty Gilpin – Gaslit (Starz)
Melanie Lynskey – Candy (Hulu)
Niecy Nash-Betts – Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
Juno Temple – The Offer (Paramount+)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES
1899 (Netflix)
Borgen (Netflix)
Extraordinary Attorney Woo (Netflix)
Garcia! (HBO Max)
The Kingdom Exodus (MUBI)
Kleo (Netflix)
My Brilliant Friend (HBO)
Pachinko (Apple TV+)
Tehran (Apple TV+)

BEST ANIMATED SERIES
Bluey (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
Harley Quinn (HBO Max)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)

BEST TALK SHOW
The Amber Ruffin Show (Peacock)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early (Peacock)

Sign Up: Stay on top of the latest breaking film and TV news! Sign up for our Email Newsletters here.

This Article is related to: Awards and tagged , ,


Get The Latest IndieWire Alerts And Newsletters Delivered Directly To Your Inbox